Akut Otitis Media

Akut Orta Kulak İltihabı

Akut orta kulak ilhitabı, doğru teşhisle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Detaylı bilgi için hemen formu doldurarak iletişime geçin!


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *
Akut Orta Kulak İltihabı Nedir?

Akut orta kulak iltihabı (Akut otitis media) kulak zarının arkasında, orta kulak boşluğunda ani gelişen – akut- iltihaptır. Orta kulak iltihabında ki kulak ağrısı dış kulak yolu enfeksiyonundan farklı olarak kulak kepçesinin hareketiyle artmaz. Özellikle çocukluk yaşında çok sık görülmekte olup yaş arttıkça görülme sıklığı önemli miktarda azalmaktadır.

Akut Orta Kulak İltihabının Nedenleri

Akut orta kulak iltihabının nedeni orta kulağı geniz bölgesine bağlayan Östaki tüpünün soğuk algınlığı, burun alerjisi ve bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında tıkanmasıdır.

Akut Orta Kulak İltihabının Belirtileri

Akut orta kulak iltihabının belirtileri şunlardır;

  • Kulak ağrısı
  • Kulakta dolgunluk
  • İşitme kaybı
  • Ateş
  • Bebeklerde huzursuzluk
  • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı
  • Bazen  kanlı ve iltihaplı kulak akıntısı

Akut Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Orta kulak iltihabı genelde kendini sınırlayan bir hastalık olup tedavisinde her zaman olmasa da antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü, eşlik eden üst solunum yolu enfeksiyonu mevcutsa bu duruma yönelik semptomatik tedaviler, kulak zarının çizilmesi (Miringotomi /Parasentez) uygulanmaktadır.

 Miringotomi (Parasentez)

Miringotomi (Parasentez) akut orta kulak enfeksiyonlarının tam olarak iyileşememesi durumunda uygulanan bir yöntemdir. Burada kulak zarı tedavi amaçlı olarak çizilerek orta kulakta biriken sıvı boşaltılır. Böylece enfeksiyona yol açması önlenir.

Sadece akut orta kulak enfeksiyonunda değil östaki borusunun tıkanması nedeniyle oluşan sıvı birikiminde de bu yöntemden fayda sağlanır ayrıca tanı amaçlı da uygulanabilir.

Miringotomi (Parasentez )  Nasıl Yapılır?

Miringotomi (Parasentez) işlemi genel anestezi altında yapılır ve işlemin kendisi sadece birkaç dakika sürer. Kulak zarı çizilip vakum yardımıyla orta kulaktaki sıvı boşaltılır. Açılan delik birkaç gün içinde, müdahaleye gerek olmadan kendiliğinden kapanır.

Miringotomi’den sonra hasta evine dönebilir. Bir süre kulaktan sıvı gelir ancak bu durum normaldir ve düzelir. Eğer işlemin ardından beklenmeyen bir durum ortaya çıkarsa (kötü kokulu, kanlı sıvı gibi) hemen doktorla temasa geçilmelidir.


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *


Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi arayabilirsiniz