medient_rinoplastiRİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ)

Rinoplasti; burnu yeniden şekillendiren yani boyutu, şekli ve açısını değiştiren bir ameliyattır. Bu ameliyatla burun küçültülebilir ya da büyütülebilir, üst dudak ile burun arasındaki açı değiştirilebilir, doğru yapılanma ve bu sayede de yüz orantısı sağlanabilir. Bu sadece estetik amaçlı bir ameliyat değildir; Rinoplasti sırasında kronik burun tıkanıklığı ve nefes alma sorunlarına neden olan yapısal problemleri de giderilmektedir. Dünyada en çok uygulanan kozmetik operasyon türüdür.

Rinoplasti ameliyatı genel  anestezi altında yapılmaktadır. Genellikle hasta günübirlik yatış yapar, nadir olarak 1 gece hastanede kalması gerekebilir. Ameliyat sonrası burnun yeni şeklini koruması için burun dışına atel yerleştirilir. Operasyonun istenen sonucu vermesi için ameliyatın kendisi kadar hastanın ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken noktalara titizlikle uyması da çok önemlidir.

Ameliyat öncesinde anestezi doktoru tarafından tıbbı sağlık taramanızın ve ameliyat ile ilgili tahlillerin yapılması gerekmektedir.

Rhinoplasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

–Kullandığınız ilaçlar varsa muayene sırasında doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.

-Daha önce burun ameliyatı olduysanız doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.

-Kanama bozukluğunuz varsa (bir yeriniz kesildiğinde normalden daha çok ya da uzun kanama gibi) mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.

-Ameliyatınızdan 10 gün önce Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayı kesmelisiniz.

-Ameliyatınızdan 1 ay önce bazı besin desteklerini kesmelisiniz (balık yağı, keten tohumu, omega-3 içeren ürünler, ginseng, gingo biloba, sarmısak, zencefil, vitamin E)

-Sigarayı operasyon öncesinde bırakmanız gerekmektedir. Sigara yara iyileşme sürecini geciktirmektedir.

-Ameliyatınızdan önceki akşam ılık bir duş alarak erken yatmanızı tavsiye ederiz.

-Ameliyat günü yanınızda refakatçi bulunması gerekmektedir.

-Ameliyat günü makyaj yapılmamalı ve oje sürülmemeli, saç spreyi gibi saç kozmetikleri kullanılmamalıdır.

-Ameliyattan önce burun kıllarını kesmeniz operasyonu kolaylaştıracaktır.

Rhinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinizden pembe- açık kırmızı renkli sıvı gelmesi normaldir.

-İlk hafta içinde göz çevrenizde morluklar ve yüzünüzde şişlik olacaktır. Bunu azaltmak için başınız yukarıda olacak şekilde yatmalısınız.

-Gün içinde yatmak yerine, oturmanız ya da ayakta dolaşmanız tavsiye edilir.

-Televizyon ve bilgisayar başında gözlerinizi yoracak kadar zaman geçirmemelisiniz.

-Doktorunuzu söylemediği sürece yüzünüze buz uygulaması yapmayın.

-Ameliyattan 48 saat sonra duş alabilirsiniz ancak suyun ılık, eğer mümkünse soğuğa yakın olmasına olmasına dikkat edin. Burun ateline su değmesinde sakınca yoktur. Sabun ve şampuan kullanabilirsiniz. Duştan sonra havlu ile minik dokunuşlar yaparak kurulayabilir veya saç kurutma makinesiyle atelinizi kurutabilirsiniz.

-Ameliyatınızın tipine bağlı olarak dikişiniz varsa bir hafta sonra alınacaktır. Burun içine atılan dikişler zamanla kendi kendine eridiğinden alınması gerekmez.

-Burun temizliğinizi yaparken önce size verilen spreyle burun içinizi yıkayın. Ardından kremle burnunuzdaki dikiş yerlerini kulak çubuğuyla yağlayın.

-Doktorunuz belirtmedikçe kulak çubuğuyla burnunuzun dip taraflarını temizlemeyin.

-Ameliyatınızdan sonra 6-8 hafta boyunca burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelebilir. Bu sürede krem ve spreyinizi kullanmaya devam edin. Gece yatmadan önce her iki burun deliğinize nohut büyüklüğünde krem sıkıp kuvvetlice içinize doğru çekin. Sabah kalktığınızda burnunuzu sıkmadan hafifçe sümkürerek temizleyin.

-Ameliyattan sonra 6-12 hafta koku almanız eskisi gibi olmayabilir. Kendiliğinden normale dönecektir. Ancak çok rahatsız olursanız günde 1-2 kez çekilmiş Türk kahvesi koklama egzersizleri yapabilirsiniz.

-Ameliyattan sonraki 1 ay boyunca ağır spor yapmamalısınız.

-3-6 aya kadar burun deliklerinizde asimetriler, burun ucunda hissizlik, burun kemiğinin çıkartıldığı yerde (burun sırtı) deri fazlalığı olabilir. Bunlar için gerekli masajları doktorunuza danışın.

-Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda zaman zaman burnunuzda tıkanıklık ve nefes alma problemi, burun içinde kuruluk, burnunuz sabah kalktığınız zaman şiş ve ucunun hissiz olması görülebilir. Bu normaldir ve zamanla geçecektir.

-Güneş gözlüğü veya başka bir gözlük kullanmak için mutlaka doktorunuza danışın.

-Doktorunuz size aksini söylemezse 2. haftadan sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.

-Ameliyattan sonra 3-6 hafta cildinizde sivilceler çıkabilir. Bunları yoğun Ph’lı sabunlar ve yüz temizleme jelleri ile temizleyebilirsiniz. Ancak 3 aydan önce sıkma tarzında cilt bakımı yaptıramazsınız.

-Ameliyattan sonraki 3 ay boyunca, hamam, sauna, solaryuma girmemelisiniz.

-Ameliyattan sonraki 3 ay boyunca burnunuza sert darbeler almaktan kaçınınız.

-Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burun şeklinizde değişiklikler olacak ancak zamanla burun oturup daha doğal bir hale dönecektir. Tümüyle doğal hale dönmesi 1 yılı bulacaktır.

Rinoplasti Ne Kadar Etkilidir?

Rinoplasti sonucunun beklentiyi karşılayabilmesi için hastanın ve doktorunuzun cerrahi hedefler üzerinde anlaşmaya varması önemlidir. Beklentinin gerçekçi ve operasyonu gerçekleştirecek cerrah ile ortak paydada olması, istenilen sonuca ulaşmayı mümkün kılacaktır.

Rinoplasti sonuçları kalıcıdır. Kozmetik cerrahi sadece tam gelişmiş burun üzerinde yapılmalıdır. Burnun komple gelişimi kadınlarda 15-16 yaşlarında, erkeklerde ise 17-18 yaşlarında tamamlanır. Ameliyat bu süreden önce yapılırsa, burun gelişimi cerrahi sonuçları değiştirir ve istenmeyen komplikasyonlara neden olur.

Sekonder Burun Estetiği

Sekonder burun estetiği ise daha önce burun ameliyatı geçirmiş hastalara yapılan bir revizyon  operasyondur. Herhangi bir şeklide burun estetiğinin sonucundan memnun olmayan, iyileşme dönemi geçtikten sonra nefes ya da koku almada problemler yaşayan hastalar ikinci bir operasyon olan  revizyonu tercih edebilirler.