Konka

Burun Eti

Burun Eti (Konka) yaşam kalitesinde bozulmaya yol açan bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmelidir. Detaylı bilgi için hemen formu doldurarak iletişime geçin!

 


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *
KBB rahatsızlığı olan hastaların çoğu burun tıkanıklığı, burun etlerinin (konka) şişmesi sebebiyle doktora başvurur. Özellikle geceleri solunumda büyük sorunlara yol açabilen burun eti büyümesi, zaman zaman hiçbir neden yokken oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra alerjik durumlarla da ortaya çıkabilmektedir. Burun etinin alerjik etken ile karşılaştığı zaman içine gelen kan akımının çok artacağından birkaç milimetre büyüyebilmektedir. Birtakım burun iltihapları sebebi ile de büyüme meydana gelebilmektedir. Yaşa bağlı olarak da burun etleri büyüyebilmektedir.

Nedenini bilmediğiniz yorgunluk burun eti kaynaklı olabilir

Burun etlerinin büyümesi ile hastalar öncelikle burun tıkanıklığı hissetmektedir. Daha sonra geceleri ağzı açık uyumaya başlamakta ve sabah kalktıklarında ağız kuruluğu sorunu yaşamaktadırlar. Hasta gece boyunca az oksijen aldığı için 7-8 saat uyusa bile uyku hali devam edebilir ve gün içerisinde kendisini yorgun hissedebilmektedir.

Burun etlerinde ilaçlı yöntem ve radyofrekans yöntemi

Burun etinin küçültülmesi için içinde birtakım özel maddeler bulunan spreyler kullanılabilmektedir. Ancak bu spreylerin 5-6 günden fazla kullanılmaması gerekir. Burun etinin küçültülmesinde spreylerin tedavi edici bir özelliği olmadığını da belirtmek gerekir. Burun eti tedavisinde uygulanan Radyofrekans, ise bir büzüştürme yöntemidir. Lokal anestezi veya genel anesteziyle burun etine radyofrekans enerjisi verilmekte ve burun etinin hacminde küçülme sağlanmaktadır. Bu yöntemle tedavi edilen burun etleri tekrar büyüyebilmektedir.

GECELERİN KABUSU BURUN ETLERİ

Genişleme ve büzüşme yeteneği olan damarların çok zengin olduğu burun etlerindeki (konka) şişmeler burun tıkanıklığına yol açar.

Alerji, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi, hamilelik ve BURUN SPREYİ BAĞIMLILIĞI, burun mukozasını şişiren en yaygın nedenlerdir.

Tıkanıklığın şiddetine göre hastalar ağzı açık uyur, horlar ve daha önemlisi kısa aralıklarla soluksuz kalır. Bu hastalar için geceleri bir kabustur. Bütün gece ağızdan solumaya bağlı, boğaz kuruluğu, ağızda koku, dilde paslanma, tat duyusunda azalma, gıcık ve öksürük krizleri oluşur.

Burun eti büyümelerinde medikal tedavi sebebe yönelik olmalıdır.

  • Sigara ve alkol tüketmemeli, damar büzüştürücü burun damlalarını üç günden fazla kullanmamalıyız.
  • Antihistaminik denen alerji ilaçları uykuya meyli artırır. Bu ilaçlar alındığında otomobil kullanımı gibi dikkat gerektiren eylemlerden uzak durmalıyız.
  • Dekonjestan (damar büzüştürücü) ilaçlar kalp hızını ve basıncını artırır. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, glokom ve idrara çıkma zorluğu olan kişiler bu ilaçları kullanmamalıdır.
  • Hastalar tarafından maalesef bilinçsizce kullanılan efedrinli burun spreyleri, burun etlerinde geriye dönüşümü olmayan hasarlar meydana getirir. Bu ilaçların üç günden fazla kullanılması çok zararlıdır.
 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *


Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi arayabilirsiniz