#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Dikkat! Seröz Otitis Media (SOM) İşitme Kaybına Yol Açabilir

SOM, özellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklarda ve kış aylarında daha sık görülür.

SOM, sağlam kulak zarı varlığında orta kulakta sıvı birikmesidir. Biriken sıvının yoğunluğu başlangıçta seyreltik olmasına rağmen zamanla yoğunluğu artarak sakız kıvamına gelebilir. Böylece kulak zarı hareketlerini kısıtlayarak ses iletimini engeller ve işitme kaybına yol açar. Konuşma bozukluğuna, dil gelişimine ve öğrenme zorluğuna sebep olabilir.

Sıvının yoğunluğuna bağlı olarak başlangıçta işitme kaybı az iken yoğunluğun artması sonucu olarak işitme kaybı artar. Olguların % 90’ı okul çağında oluşur. 3-6 yaş arasındaki çocuklarda ve kış aylarında, erkeklerde kızlara göre daha sık görülür.

SOM işitme kaybının yanı sıra çeşitli komplikasyonlara yol açar

SOM, işitme kaybına, artikülasyon gelişimine ve algısal kelime haznesi kaybına yol açabilir. Ayrıca kulak zarı çökmesine, kulak zarı perforasyonuna, kronik süpüratif otitis mediaya, timpanoskleroza, adeziv otitis mediaya, kemikçik nekrozuna, kolesteatomaya, sensorinöral işitme kaybına yol açabilir.

Şu durumlar mevcutsa SOM riski altında olabilirsiniz

Sosyoekonomik durumun kötü olması, ailesel hikaye (çocuk sayısının çok olması ), doğum ve yeni doğan dönemi ile ilgili bazı durumlar, anne sütü ile beslenme yetersizliği, pasif sigara içiciliği, alerji, buruna ait rahatsızlıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz eti, mevsimsel faktörler, kreş ve okula gitme durumunda SOM’un ortaya çıkma riski artar.

Yine geçirilen veya geçirilmekte olan viral veya bakteri orijinli enfeksiyonlar, östaki tüpü disfonksiyonu, nazal septum deviasyonu, nazal polipler vb. mekanik burun tıkanıklıkları, dudak ve damak yarığı ve benzeri kranyo fasyal malformasyonlar Seröz Otitis Media hastalığına sebep olabilirler.

Çocuğunuzda şu belirtiler varsa doktora başvurunuz

Çocuklarda işitme kaybı, sersemlik hissi, çınlama, kulak içinde su var hissi ve kulak ağrısı varsa SOM’dan şüphelenerek kulak burun boğaz muayenesi yapılması gerekir.

SOM tedavisi cerrahi dahil çeşitli yöntemlerle yapılabilir

Tedavide ilk basamak risk faktörlerinin belirlenerek ortadan kaldırılmasıdır. Sinüzit ve benzeri kronik üst solunum yolu enfeksiyonları ve adenoid hipertrofisinin varlığı tedavi başarısını olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Medikal tedavide seçilen antibiyotik 10 gün süre ile verilebilir. Ancak yapılan çalışmalarda antibiyotiklerin SOM’da bariz bir iyileştirici etkiye sahip olmadığı görülmektedir. Sonbahar ve kış başında gelen olgularda antibiyotik ile başarı sağlanma olasılığı daha düşük ve iyileşen olgularda da nüks olasılığı yüksektir. Eğer adenoid hipertrofisi varsa o taktirde cerrahi tedavi kaçınılmazdır. Bu olgularda medikal tedavi ile vakit kaybetmek gereksizdir. Adenoidektomi ile beraber ventilasyon tüpü takılması en doğru tercihtir. SOM’un patofizyolojisi göz önüne alındığında sadece parasentez yapılarak orta kulaktaki sıvının aspire edilmesi yetersiz bir tedavi şeklidir.

Bu sebeple SOM için tercih edilmesi gereken cerrahi alternatif, “parasentez + VT(Ventilas- yon tüpü)” takılması olmalıdır. VT takılmış çocuklarda kulağın sudan korunması önerilir.

KBB Profesörü
Prof. Dr. Fatih BORA
RANDEVU AL
KBB Profesörü

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Dikkat! Seröz Otitis Media (SOM) İşitme Kaybına Yol Açabilir

Dikkat! Seröz Otitis Media (SOM) İşitme Kaybına Yol Açabilir

Seröz Otitis Media (Kulakta sıvı toplanması) ya da diğer adıyla Kronik Efüzyonlu Otitis Media (KR.EOM) işitme kaybına yol açarak yaşam kalitesini düşüren, ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Vertigo (Baş Dönmesi) çaresiz değil!

Vertigo (Baş Dönmesi) çaresiz değil!

Vertigo (baş dönmesi) kişinin iş ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyerek hayat kalitesini düşüren ve toplumun büyük bir bölümünde rastlanan bir durumdur.
Bir Rinoplasti Öyküsü

Bir Rinoplasti Öyküsü

Elif Hanım ile operasyona dair süreci konuştuk ve kendisinin gözünden bu süreci bizimle paylaşmasını istedik.
Burun Tıkanıklığınızın Nedeni Obezite Olabilir

Burun Tıkanıklığınızın Nedeni Obezite Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite uykuda nefes durması hastalığını da tetiklemektedir.