#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Otoplasti

Otoplasti olumsuz yönde işitmenizi engellemez.

Otoplasti, kulak kıkırdağına daha anatomik ve daha doğal şekil vermeyi hedefleyen bir ameliyattır. Bu ameliyatla, kulak kepçesinin şekli, boyutu ve pozisyonu değişebilir. Toplumda kulak deformitesi görülme oranı %5 ‘tir. Birçok farklı nedenle bu ameliyat yapılsa da, kulak estetiğinin günümüzde en sık nedeni halk arasında “kepçe kulak” olarak tarif edilen protrüde kulaklardır.

Kulak estetiği ameliyatı 6 yaşından itibaren yapılabilir. Kulak kıkırdağı gelişiminin % 80’ini 6 yaşına kadar tamamlamış olur. Kulak estetiğinde burun estetiğinde olduğu gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yoktur. Kulaklarında şekil bozukluğu olan çocuklarda, bu bozukluğun okul öncesi düzeltilmesini tavsiye ederiz. Çocuklar, yaşlarının gereği, daha saf duygularla hareket ederler ve empati kurma gibi duyguları tam olarak gelişmemiştir. Bu durum, kulaklarında şekil bozukluğu olan çocuk ile okulda alay edilmesine neden olabilir.

Bu ameliyat, hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir. Her iki kulağa uygulanabildiği gibi sadece tek kulağa da uygulanır. Ameliyat süresi, ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte, yaklaşık 1,5- 2 saattir. Ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı oldukça azdır. Ağrı kesicilere oldukça güzel yanıt alırız. Ameliyat sonrası ilk günler kulaklarda şişlik ve ödem olabilir, morarma nadiren olur. Kulakların arkası, estetik olarak dikilir, genellikle kulak arkası dikiş yerlerinde iz kalmaz. Otoplasti günübirlik bir ameliyattır, yani ameliyat sonrası genellikle hastanede kalmanız gerekmez.

Otoplasti olumsuz yönde işitmenizi engellemez. Ameliyattan hemen sonra kulaklarınıza sarılı bandaj olur ve bu bandaj en az bir hafta kalır.

“Kepçe kulak” denilen kulak deformitesi, aslında, altında birkaç kulak kepçesi deformitesini birlikte barındırabilir, kulak memesinin şekil bozukluğu, kulak kepçesinin çukur kısmının aşırı büyük olması veya kulak kepçesinin yüze dik olacak şekilde bir yapı oluşturması gibi. Bu şekil bozukluklarının hepsine farklı ameliyat teknikleri ile müdahale edilebilir, nitekim 200 civarı kulak estetiği yöntemi tanımlanmıştır. Cerrahınız ile yapacağınız görüşme sonrasında size en uygun tekniğin hangisi olduğuna karar verilir.

KBB Uzmanı
Op. Dr. Erbil KILIÇ
RANDEVU AL
KBB Uzmanı

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Vestibüler Rahatsızlıklar

Vestibüler Rahatsızlıklar

Baş dönmesi ile kendini gösteren hastalıkların ayırıcı tanısı ve tedavisi KBB Hastalıkları uzmanı tarafından otolojik muayene ve laboratuvar testleri ile gerçekleştirilebilir.
Rinoplasti nasıl yapılır?

Rinoplasti nasıl yapılır?

Rinoplasti; en kısa tanımıyla burnun yeniden şekillendirilmesi demektir. Rinoplasti hastalarının bazıları aşırı realistik, bazıları aşırı hayalperest olabildiği için yapılan işlemi tıbbi terimlere girmeden basitçe tarif etmek gerekir.
Burun estetiğinde yüz tipine uygun buruna nasıl karar verilir?

Burun estetiğinde yüz tipine uygun buruna nasıl karar verilir?

Buruna şekil verirken, profil görüntüsünü etkileyen bazı temel oran ve açılar bulunur.
Miringoplasti ameliyatı nedir?

Miringoplasti ameliyatı nedir?

Kulak zarı delikleri doğru teknikler ve materyaller kullanılarak başarıyla kapanabilir.
Otoplasti

Otoplasti

Otoplasti, kulak kıkırdağına daha anatomik ve daha doğal şekil vermeyi hedefleyen bir ameliyattır.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Tinnitus

Tinnitus

Pek çok kimse hayatında en az bir defa kulak çınlaması yaşamıştır.
Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri

Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri

Mezoterapi uygulaması özellikle cildin daha canlı ve berrak görünebilmesi amacıyla son dönemlerde uygulanan en etkili işlemlerden birisidir.
Sağlık Sistemimiz Covid-19 Salgınına Direnirken!

Sağlık Sistemimiz Covid-19 Salgınına Direnirken!

Hiç beklemediğimiz, belki korku filmlerinde gördüğümüzde ‘bu kadar da olmaz’ dediğimiz bir sürecin içerisindeyiz. Bir salgın bütün ezberimizi bozdu.