Geniz Eti Ameliyatı

Burun boşluğunun bitiminde, arka burun deliklerinden sonra başlayan, arkada vertebra ile sınırlanan, alttan yumuşak damak ve ağız boşluğu ile devam eden bölgeye geniz (nazofarenks) isimi verilir.

Burun arkası boşluğunu döşeyen mukoza örtüsüne yerleşmiş lenfoid dokuya da geniz eti ismi verilir. Bu doku daha çok burun kaynaklı enfeksiyon ve alerjilere karşı immün sistem hücrelerinin salgılanması ile görevlidir.

Geniz eti sıklıkla burun içinde bulunan ve burun eti dediğimiz organla karıştırılır.

Burun eti bütün insanlarda burun boşluğunda her iki tarafta üç adet olmak üzere 6 adet bulunan, en büyüğü en altta olup işaret parmağınız boyunda burun ucundan başlayıp genzinize doğru uzanır ancak geniz boşluğu başlangıcında burun içinde sonlanır.

Geniz eti ne zaman oluşur, görevi nedir?

Doğumsal olarak bütün çocuklarda bir miktar geniz eti bulunur. Bu etin boyuttu doğumda çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. Mukozal lenfoid doku olan geniz eti doğar doğmaz burundan ilk nefes almamızla birlikte, havayla gelen gazlarla, mikroplarla, kimyasallarla, sigara dumanıyla, alerjenlerle ve bunun gibi birçok şeyle karşılaşmaya başlar. Sonuçta anne babanın sigara içmesinden, varsa diğer kardeşlerin ve anne, babanın taşıdığı mikroplara karşı ilk reaksiyonlar verilmeye başlar. Ayrıca anne ve babadan gelen genetik alerjik yapı ile çocuğun dış dünyaya karşı vereceği solunumsal alerjik yanıtta burada oluşmaktadır.

Geniz eti ne zaman kaybolur?

Bu süreç yaklaşık 8-10’lu yaşlara gelip immün sistemimiz belirli bir düzeye gelene kadar devam eder. Ortalama 8-10 yaştan itibaren geniz eti dış dünyaya alışır ve havayolu ile gelebilecek bütün etkenlerle tanışır ve alışır. Artık çok görevi kalmaz ve yaklaşık 3-5 yıl içinde küçülerek kaybolur. Nadiren, yetişkinlerde de özellikle çocuklukta çok büyük bir geniz eti varsa, küçülmeden kalmış genizeti olabilir.

Geniz eti neden büyür?

Geniz eti vücud dışı etkenlere reaksiyon veren lenfoid bir organ olduğundan, burun kaynaklı her enfeksiyon, her alerjide, bu sebebe uygun hücreleri salgılamak için büyür. Bu reaksiyon sürdüğü sürece büyük kalır ve etken geçtikten sonra da küçülmeye başlar. Eğer çocuk çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiyse, bu enfeksiyonun geçirilme yaşı ne kadar küçükse, burundaki alerjik reaksiyonlar ne kadar erken yaşta başladıysa ve bu alerjik reaksiyon ne kadar güçlüyse, geniz eti o kadar çabuk büyümeye ve bulgu vermeye başlar.

Bu dış etkenler içinde özellikle sigara içilmesi, kirli hava şartları, nem şartları, küf mantarları, sanayi bölgesine yakın yaşamak, evin ısınma koşulları gibi birçok farklı sebep sayılabilir. Bu sebep ne kadar sık tekrarlarsa veya devamlı bu etkenlere maruz kalırsa, iyi olma dönemleri ne kadar kısalırsa, geniz eti artık geri dönüşümsüz olarak büyür ve büyük kalır.

Geniz eti büyümesine bağlı şikayetler nelerdir?

Geniz eti burun arka deliklerini tıkamaya başladığında ilk bulgular ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı, gece horlamalar ilk bulgulardır. Gece sırt üsttü yatığımızda damak arkaya düştüğünden nefes alma mesafesi daralır ve ilk bulgular gece çıkar. Horlama giderek şiddetlenip uykuda nefes durması dediğimiz apne nöbetlerine dönüşebilir. Çocuk ne kadar küçükse bu tıkanıklık o kadar fazla olur. Gündüz baş pozisyonuna bağlı biraz daha rahat olunabilir ancak bir süre sonra çocuk gündüzde ağızı açık durup sürekli ağız solunumu yapmaya başlar.

Bu çocuklar her üst solunum yolu enfeksiyonunda zorlanmaya başlar, şikayetleri ikiye katlanır, 5-7 gün içinde geçecek gripler, nezleler sinüzite dönüşmeye başlar, bu hastalıklar 10-14 günde ancak düzelir. Soğuk algınlığı ilaçlarının yerini antibiyotikler almaya başlar. Hastalıklar sıklaşır, kulakta sıvı toplanması (effüzyonlu otit) ile başlayan süreç orta kulak enfeksiyonu veya işitme kaybına dönüşebilir. Sürekli ağız açık olmak bademcik enfeksiyonlarının (tonsillit) artışına ve bademciklerinde büyümesine sebep olabilir, bu durum çocuğun horlama ve uykuda tıkanmasını çok şiddetlendirir.

Geniz eti büyümesine bağlı diğer şikayetler nelerdir?

Bağlantılı şikâyetler başlar; ağız kuruluğu ve tükürük koruyucu etkisinin azalmasına bağlı diş çürükleri, dişlerde renk değişiklikleri olur. Horlamaya bağlı sert damak derinleşir, sürekli ağız açık durmak da buna eklenince diş ve çene şekli bozulur ve çene kapanış problemleri başlar. Gelecekte bu çocukların ortodontik tedaviler görmesi gerekir. Adenoid yüzü; sürekli ağzı açık duran, dar damaklı, uzun yüz yapısı, orta yüz basık, üst çene öne çıkıktır.

Geceleri horlayan ve derin uykuya geçemeyen çocuk gündüzleri daha huzursuz, uykulu bazen de agresif olabilir. Gece altına kaçırma şikayetleri başlayabilir. Dikkat dağınıklığı başlayabilir. Bu süreç uzarsa gece uykuda salınan büyüme hormonu salınım azalmasına bağlı, büyüme ve gelişmesi yaşıtlarının gerisinde kalabilir. Bu süreç birkaç aydan birkaç yılla dönüşürse, kronik ve geri dönüşümü olmayan problemler ortaya çıkar.

Geniz eti tedavisi nasıl yapılır?

Öncellikle hastanın şikayeti dinlenir, hasta muayene edilir ve her hastanın durumuna göre tedavi planlanır. Hastanın yaşı, tıkanıklığının derecesi, şikayetlerin yeni başlamış olması, kulaklarının durumu, bademciklerin boyuttu, hastalığın çok uzun süredir var olmasına göre farklı tedavi planı yapılır. Öncellikle enfeksiyonların düzeltilmesi için antibiyotik tedavisi, anaokuluna ara verilmesi, sonrasında iyileşme sağlandıysa bunun devamı için burun spreyleri ile geniz etinin küçültülmeye çalışılması veya ameliyatın geciktirilmesi mümkün olabilir. Bu sürece cevap her çocukta farklıdır. Eğer artık tedavide gecikilmişse veya hastalık çocuğun hayat kalitesini bozuyorsa veya riskli bir süreç başlamışsa öncelik hastanın ameliyat edilmesidir.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılan yaklaşık 30-45 dk. arası süren bir işlemdir. Genellikle hasta aynı gün evine taburcu edilmektedir. Bademcik operasyonu tedaviye eklenmediyse birinci günden sonra beslenmeye normal olarak devam edilmektedir.

Klasik ameliyat yönteminde ağızdan adenotom dediğimiz küretlerle geniz etinin alınması şeklinde yapılır. Güncel olarak bu işlemi endoskopik şartlarda görerek yapmak ve shaver gibi daha kontrollü cihazlarla yapmak daha iyi sonuçlar vermektedir ve nüks etme sıklığını belirgin şekilde azaltmıştır.

Bu ameliyatla eş zamanlı olarak sıklıkla kulağa tüp takılması veya bademciklerinde ameliyat edilmesi mümkündür.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku çok eski çağlardan kalma bir duyudur ve havada, suda veya karada yaşayan canlıların hemen tamamında bulunur.
Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Rino yani burun plasti, yeniden şekillendirme kısaca burnun yeniden şekillendirilmesi demektir.
Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Sigara, alkol gibi alışkanlıklar da ağız kokusu oluşumunda etkilidir.
Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği yapılırken yüz bölgesinin diğer bileşenleri ile beraber değerlendirilmesinin daha doğru olacağı gerçeği ortaya çıkmıştır.
Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Burun boşluğunun bitiminde, arka burun deliklerinden sonra başlayan, arkada vertebra ile sınırlanan, alttan yumuşak damak ve ağız boşluğu ile devam eden bölgeye geniz (nazofarenks) isimi verilir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Rinoplasti nedir?

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur.
Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Çiçeklenmeler görsel anlamda bir şölen havası taşırken aynı zamanda havadaki polen yükünü de önemli ölçüde artırır.