#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

İp askı ile badem göz estetiği

Bir insanla karşılaştığımız zaman ilk baktığımız yeri yüzüdür ve yüzünde de ilk baktığımız yer gözleridir. Dolayısıyla karşımızdaki insandan ilk olumlu veya olumsuz etkileşim aldığımız yer gözleridir.

Bir insanın gözlerine bakarak, mutlu veya mutsuz olduğunu tahmin edebiliriz. Uykusuz veya düşünceli olduğunu anlayabiliriz. Bazen sözler sussa bile gözler konuşur bizimle... Ahmet Selçuk İlkan’ın dediği gibi; “gözler kalbin aynasıdır”.

Gözlerimizin canlılığı, karşımızdaki insana pozitif enerji verir. Ama zamanın ve doğanın getirdiği değişiklikler, yer çekimiyle birleşince gözlerimizin canlılığı kaybolur. Yaşımız ilerledikçe deri altı dokularımız zayıflar. Deri altı dokularımız zayıfladıkça, göz çevresindeki derimiz bollaşır ve kırışır. Yer çekiminin etkisiyle de bollaşan deri aşağıya doğru sarkar.

Yukarıda gözleri sadece estetik bir organ gibi anlatmama rağmen, gözlerimiz aslında bizim en önemli duyumuzdur, görmemizi sağlar. Doğanın gereği bollaşan ve kırışan göz kapağı derimiz, yer çekiminin etkisiyle aşağıya doğru sarkınca, sadece kozmetik bir bozukluğa neden olmaz, aynı zamanda yan görüşümüzü de engeller. Dolayısıyla göz kapaklarının aşağıya doğru sarkması, hem yan görüşümüzü engelleyerek tıbbi bir probleme sebep olur hem de kaşların da aşağıya doğru düşmesiyle, daha yorgun, daha üzgün ve daha yaşlı bir görüntü oluşturur.

Göz kapağı ve kaş estetiği için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan çoğu cerrahi işlemlerdir; Blefaroplasti dediğimiz göz kapağı estetik ameliyatı, kaş ve göz kapağı kaldırma ameliyatları gibi. Fakat son yıllarda insanların estetik anlayışında bir takım değişiklikler olmuştur. Şimdi sizlerle ameliyat ve ip askı ile göz ve göz çevresi estetiğinin farklarını paylaşacağım: Göz kapağı ve göz çevresi estetik ameliyatları, ameliyathanede genel anestezi altında yapılır. Hastane yatışı gerektirir. Kronik hastalığı olanlar, genel anestezi alması sakıncalı olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananların bu ameliyatları olması risk teşkil edebilir. İp askı ile göz estetiği ise ameliyathanede değil poliklinik şartlarında yapılır. Genel anestezi almazsınız, dolayısıyla kronik hastalığı olanlar, genel anestezi alması sakıncalı olanlar ip askı ile göz estetiği yaptırabilir.

  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatları ortalama 2 saat civarında sürer. İp askı ile göz estetiği ise yarım saat sürer.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra hastane yatışı gerekebilir, ip askı ile göz estetiği sonrasında hastane yatışı gerekmez.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra, şişlik ve morluklar oluşur, cildinizin yapısına göre bu morluklar ve şişlikler ortala ma 7 ila 10 gün arasında geçer. İp askı ile göz estetiği işleminden sonra ise şişlik ve morluk neredeyse hiç olmaz.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra, göz kapaklarınız üzerinde dikişler olur ve bu dikişler pansuman gerektir, bazen dikişlerin üzeri bantlanır. İp askı ile göz estetiği sonrası ise dikiş olmaz ve pansuman gerekmez.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra ağrı, ip askı ile göz estetiğine göre daha fazladır.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra göz kapağı ve göz çevrenizde ameliyatın olumlu etkilerini görmeye başlamanız, pansumanların bitmesi, dikişlerin erimesi ortalama 10 ila 15 günlük bir süre alır. İp askı ile göz estetiği sonrasında ise, göz kapağı ve kaşlarınızdaki düzelmeyi işlem biter bitmez görebilirsiniz.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra, kesi yerinde iz kalma riski düşük de olsa vardır. İp askı ile göz estetiğinde ise iz kalma riski neredeyse hiç yoktur.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatlarından sonra ortalama 5 ila 7 gün arasında iş gücü kaybı olurken ip askı ile göz estetiği sonrasında iş gücü kaybınız olmaz.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatları, geri dönüşümü olmayan işlemlerdir. Ameliyat sonrasında karşınıza çıkan tablo kalıcıdır, beğenmeseniz bile yapılabilecek düzeltme işlemleri sınırlıdır. İp askı ise geçici bir işlemdir. İşlemin sonucunu beğenmezseniz, ek ip askılar ile rahatsız olduğunuz yer düzeltilebilir.
  • Göz kapağı ve göz çevresi ameliyatları, ip askı ile göz estetiğine göre daha maliyetli işlemlerdir.

Yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı, insanlar ameliyattan daha çok daha kısa ve daha riskli olan ip askı gibi estetik işlemlere ağırlık vermeye başlamıştır.

Badem göz tanımının yanında, kedi gözü, tilki gözü gibi isimleri de vardır. Kaşı üst yana ve göz dış kenarını üst ve yana ip askı yardımıyla alma işlemidir. Kaşlar yukarı doğru kalktığı için, yüzdeki üzgün ve mahzun ifade kaybolur. Üst göz kapağı yukarı ve yana doğru gerildiği için, göz kapağındaki sarkma düzelir, hastanın yan görüşü iyileşir ve gözleri daha canlı görünür. Yarım saat içerisinde, ameliyathaneye girmeden, genel anestezi almadan çok daha fonksiyonel ve havalı gözlere sahip olabilirsiniz. Kronik hastalığı olanlar, anestezi almaya engel hastalığı olanlar, ameliyat için zamanı olmayanlar ve daha ucuz bir estetik yöntem tercih edenler, ip askı ile badem göz estetiğini deneyebilir.

Unutmayınız ki gözleriniz sizi yansıtır. Yarım saatlik bir işlemle, daha canlı, daha enerjik ve daha genç görünmeniz elinizde.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku çok eski çağlardan kalma bir duyudur ve havada, suda veya karada yaşayan canlıların hemen tamamında bulunur.
Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Rino yani burun plasti, yeniden şekillendirme kısaca burnun yeniden şekillendirilmesi demektir.
Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Sigara, alkol gibi alışkanlıklar da ağız kokusu oluşumunda etkilidir.
Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği yapılırken yüz bölgesinin diğer bileşenleri ile beraber değerlendirilmesinin daha doğru olacağı gerçeği ortaya çıkmıştır.
İp askı ile badem göz estetiği

İp askı ile badem göz estetiği

Gözlerimizin canlılığı, karşımızdaki insana pozitif enerji verir. Bir insanla karşılaştığımız zaman ilk baktığımız yeri yüzüdür ve yüzünde de ilk baktığımız yer gözleridir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Burun boşluğunun bitiminde, arka burun deliklerinden sonra başlayan, arkada vertebra ile sınırlanan, alttan yumuşak damak ve ağız boşluğu ile devam eden bölgeye geniz (nazofarenks) isimi verilir.
Rinoplasti nedir?

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur.
Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Çiçeklenmeler görsel anlamda bir şölen havası taşırken aynı zamanda havadaki polen yükünü de önemli ölçüde artırır.