#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Burun estetiği ameliyatları günümüzde çok popüler bir konudur ve benim pratiğimde sıkça yaptığım bir ameliyat çeşididir. Rino yani burun plasti yani yeniden şekillendirme kısaca burnun yeniden şekillendirilmesi demektir. Rinoplasti ameliyatları yapılırken kullanılan birçok teknik mevcuttur. Bunlar açık teknik, kapalı teknik structural yaniyapısal yeniden şekillendirme teknikleri eskiden beri en çok kullanılan yöntemlerdir. Günümüzde koruyucu burun estetiği (presevation rinoplasti -letdown rinoplasti) giderek popülerliği artan bir yöntemdir. Ben de ameliyatlarımda bu tekniği de uygun olan vakalarımda kullanmaktayım.Bu teknik tüm hasta grupları için uygun olmamakla beraber ilk kez rinoplasti (burun estetiği) olacak hastaların yüzde 60-70 lik kısmında kullanılabilir. Özellikle kendi burun sırtı önden güzel olan ama yandan kemerli hastalar ve burun dışında bir yöne doğru özellikle kemik yapı kaynaklı eğriliği olan hastalar bu teknik için uygun adaylar olabilmektedir.

Klasik yapısal (structural) rinoplasti ameliyatında burun sırtındaki fazla kemik ve kıkırdak kemer alınır ve burun yanlardan kırılarak daraltılır ve tüm burun sırtı yeni oluşturulacak şekile uygun olarak tekrar dizayn edilir. Koruyucu burun estetiğinde (let down) ise hastanın doğal burun sırtı kıkırdak ve kemik yapısı hiç bozulmaz bunun yerine burun iç kısmından kemik ve kıkırdak şeritler çıkarılarak burun yukarı aşağı yönde tıpkı bir asansör gibi hareket ettirilerek yan görünümdeki kemerli şekil düzeltilir.

Bu teknikle hastanın burun sırtındaki kemik, kıkırdak ve ligamanlar korunarak doku hasarı çok az oluşturulur ve iyileşme hızlı olmakta ve ödem de daha az olmaktadır.Ameliyat sonrası oluşabilecek burun sırtı düzensizliklerinin de tamamen önüne geçilebilmektedir. Bu yöntemin kendine has bir diğer önemli getirisi de burundan hava geçişini daraltan nazal valv bölgesini de genişletmesi ve bu sayede hastanın daha iyi nefes almasını da sağlamasıdır.

Koruyucu burun estetiği (Let down) burun estetiği bu artıları nedeniyle giderek popülerliği artan bir yöntemdir. Ben de uygun hastalarımda bu yöntemi keyifle uygulamaktayım.

KBB Uzmanı
Doç. Dr. İldem DEVECİ
RANDEVU AL
KBB Uzmanı

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku çok eski çağlardan kalma bir duyudur ve havada, suda veya karada yaşayan canlıların hemen tamamında bulunur.
Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Rino yani burun plasti, yeniden şekillendirme kısaca burnun yeniden şekillendirilmesi demektir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Sigara, alkol gibi alışkanlıklar da ağız kokusu oluşumunda etkilidir.
Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği yapılırken yüz bölgesinin diğer bileşenleri ile beraber değerlendirilmesinin daha doğru olacağı gerçeği ortaya çıkmıştır.
İp askı ile badem göz estetiği

İp askı ile badem göz estetiği

Gözlerimizin canlılığı, karşımızdaki insana pozitif enerji verir. Bir insanla karşılaştığımız zaman ilk baktığımız yeri yüzüdür ve yüzünde de ilk baktığımız yer gözleridir.
Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Burun boşluğunun bitiminde, arka burun deliklerinden sonra başlayan, arkada vertebra ile sınırlanan, alttan yumuşak damak ve ağız boşluğu ile devam eden bölgeye geniz (nazofarenks) isimi verilir.
Rinoplasti nedir?

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur.
Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Çiçeklenmeler görsel anlamda bir şölen havası taşırken aynı zamanda havadaki polen yükünü de önemli ölçüde artırır.