Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur. Asıl amacı burun şeklini değiştirmek ya da nefes alış-verişini kolaylaştırmak üzerinedir.

Bu ameliyatları, doğuştan solunum problemi olan bireyler, burnunun görünümünden rahatsız olan, estetik kaygı duyan bireyler (eğrilik, burun kemeri, asimetrik burun delikleri, büyük veyahut küçük oluşu vs.), burnundan bir kaza, darbe veya yaralanmaya maruz kalmış bireyler ya da önceki rinoplasti ameliyatından memnun kalmamış, önceki ameliyatın kötü sonuçlarını gidermek ya da beklentisi karşılanmamış bireyler (revizyon rinoplasti) tercih edebilir.

Tercihen 18 yaş beklenebilir ancak özel durumlarda erkek çocuklarında 17 yaş ve sonrasında, kız çocuklarında 16 yaş ve sonrasında yapılması uygundur.

RİNOPLASTİ TEKNİKLERİ, AÇIK TEKNİK Mİ KAPALI TEKNİK Mİ? HANGİ TEKNİK TERCİH EDİLMELİDİR?

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarında kullanılan iki temel tip teknik vardır. Burun estetiği, yaptırmayı düşünen her birey yaptığı araştırmalar sonucunda iki farklı rinoplasti tekniği olduğunu duymuştur. Her iki teknikte sizin için en iyi sonucu ve görünümü hedefler. Eğer hangi tekniğin ne gibi durumlarda kullanıldığını, hangisinin size uygun olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kapalı teknik burun estetiği nasıl yapılır?

Bu teknikte yapılan rinoplasti ameliyatlarında, burnun iç tarafından burun kanatlarına yapılan kesiler sayesinde içerideki kemik ve kıkırdak yapıya burnun içinden müdahale edilir. Bu sayede burnun içinden yapılan ameliyatlarda iz kalma olasılığı hiç yoktur. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda, açık tekniğe nazaran, gerek ameliyat süreci, gerek ameliyat sonrasında ki geçen iyileşme süreci çok daha hızlı gerçekleşir.

Açık teknik burun estetiği nasıl yapılır?

Açık teknik rinoplasti ameliyatlarında ise burun deliklerinin arasından atılan kesi sayesinde burun derisi kaldırılır. Bu atılan kesi sonucu burun iskeleti görünür hale gelir. Buna mukabil, burun içerisinde müdahale gereken yerlere erişim çok daha kolay olur.

Piezo tekniğinde, yüksek hızlı ses dalgalarıyla küçük kesme ve şekillendirme uçlarını titreştiren bir cihaz kullanır. Cihazın kullanılması, rinoplasti prosedüründen kaynaklanan doku travmasını, cerrahi kanamayı, ameliyat sonrası morarmayı, şişmeyi ve ağrıyı azaltır ve aynı zamanda daha sağlıklı bir kozmetik sonuç yaratır.

Hangi yöntemi tercih etmeliyim?

İki yönteminde kendi içinde diğerine kıyasla artıları ve eksileri vardır. Doktorunuzun kendisinin hangi teknikte daha deneyimli, tecrübeli olduğu ve size hangisini tavsiye ettiği bu sorunun cevabı için önemli bir unsurdur.

REVİZYON RİNOPLASTİ NEDİR?

Daha önce geçirdiğiniz rinoplasti ameliyatından memnun kalmamış, beklentiniz karşılanmamış hatta yeni görüntünüzden pişman olmuş olabilirsiniz.

İlk operasyondan sonra düzeltme ihtiyacı hisseder iseniz bunun üzerine yaptıracağınız rinoplasti işlemine revizyon burun estetiği denir. Bu revizyon işlemi büyük yada küçük değişiklikler fark etmeksizin uygulanabilir. İlk operasyona nazaran çok daha tecrübe ve teknik bilgi gerektirir.

Gerek görünüm, gerek nefes alıp verirken yaşadığınız zorluk bu ameliyat için size sebebiyet verebilir.

Revizyon rinoplasti ameliyatlarından sonraki iyileşme süreci, ilkine göre daha uzun olabilir. Bundan dolayı hastalar, ilk ameliyat sonrasına kıyasla daha sabırlı olmalıdır. Genellikle ilkindeki gibi ilk gün taburcu olursunuz. 10 gün içerisinde iş veya okul hayatınıza geri dönebilirsiniz. İlk 6 ay ile 1 sene arasında da burnunuzun son durumunu görebilirsiniz.

RİNOPLASTİ BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI NELERDİR?

Burun estetiği ameliyatı için sabit bir fiyat söylemek doğru olmaz. Birçok önemli faktör ameliyatınızın fiyatını etkileyecektir. Bunlardan en önemlileri cerrahınızın tecrübesi, alanda ki başarıları vs.dir. Bu faktörleri, ameliyatın gerçekleşeceği hastane şartları, ameliyatta kullanılan malzeme ve kalitesi, ameliyat ekibi ve hastanın burnunda gereken işlem ve uygulanacak teknik takip etmektedir.

Kısacası her hastaya farklı yol, plan çizilmesi gereken burun estetiği ameliyatlarında tek bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır.

Rinoplasti ameliyatlarında, önceliğiniz fiyattan çok ameliyat başarısı olmalıdır.

RİNOPLASTİ AMELİYATI SÜRECİ VE İYİLEŞME SÜRECİ

Doktorunuzla ilk görüşmenizde beklentiniz, neyi beğenmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz konuşulur. Burnunuza yapılan muayeneden sonra ameliyatın süreci kararlaştırılır. Doktorunuz burnunuzun ameliyat sonrası nasıl görüneceğine dair sizin fotoğrafınız üzerinden dijital ortamda oynama yapıp size sunabilir. Bu görüşmeler neticesinde ameliyat süreciniz az çok ortaya çıkarılmış olur.

Ameliyattan çıktığınız andan itibaren sizin iyileşme süreciniz başlamış demektir. Olağan üstü bir durum olmadıkça ilk gün taburcu olursunuz.

Kişiden kişiye değişmekle beraber, kullanılan teknik ve yapılan operasyona göre değişiklik göstermektedir.

Açık teknik burun estetiklerinde iyileşme süreci ortalama 7 gün ila 10 gün arasında değişmektedir. Genelde ilk 2 - 3 gün boyunca ödem, şişlik bazen de morluk gözlenir. Geçen 1 hafta içerisinde ise bu şikayetler günden güne kaybolur. Tamamı ile iyileşmek ise geçen 1 sene zarfında söz konusu olur.

Kapalı teknik rinoplastide de ortalama iyileşme süreci 7 - 10 gün arası değişmektedir. İlk üç dört gün içerisinde burunda bulunan bantlar ve ateller çıkarılır. Şişlik ve ödem açık tekniğe göre çok daha kısa sürede kaybolur.

Ameliyat sonrasındaki ilk 3 gün: Bu operasyon uzun günler yatak istirahati gerektirmez. İşinizin ağırlığına göre süreciniz belirlenir. Doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmanız gerekir. Kendinize ne kadar dikkat ederseniz sosyal yaşantınıza o kadar kısa sürede dönebilirsiniz. Genellikle çok ağrı sızı olmaz. Uyurken ağızdan nefes alıp vermek sizi zorlayabilir. Yatar pozisyondayken başınızı yüksek seviyede tutmanız tavsiye edilir. Mide bulantısı olabilir. Bu günlerde ağır kaldırmamanız önerilir.

Ameliyat sonrasındaki 1. Hafta: İşinize veya okulunuza geri dönebilirsiniz. Ağır aktivitelerden kaçındığınız takdirde sosyal yaşantınızı ameliyat sonrasında ki ilk haftada geri kazanmış olursunuz.

Ameliyat sonrasindaki 1. Ay: Temas içinde olunan her türlü aktiviteden, spordan uzak olduğunuz sürece, ağıra kaçmadan egzersizlerinize başlayabilirsiniz. 2. ve 3. aydan sonra da eski hayatınıza tam anlamıyla dönmüş olacak ve burnunuz gün geçtikçe daha da güzelleşecektir. 1 sene dolmadan (genellikle 6 ay - 1 sene arası) da tamamlanmış görünümüne ulaşmış olacaksınız.

Tüm bu süreç gerçekleşirken genellikle 3. ay, 6. ay gibi süreçler arasında kontrolleriniz olur.

Yaklaşık 1 sene içerisinde ise burnunuz tam olarak iyileşmiş ve istediğiniz görüntüye tam anlamıyla ulaşmış olur.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku alma duyusu ve fonksiyon bozuklukları

Koku çok eski çağlardan kalma bir duyudur ve havada, suda veya karada yaşayan canlıların hemen tamamında bulunur.
Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Koruyucu burun estetiği (let down-preservation rinoplasti)

Rino yani burun plasti, yeniden şekillendirme kısaca burnun yeniden şekillendirilmesi demektir.
Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri

Sigara, alkol gibi alışkanlıklar da ağız kokusu oluşumunda etkilidir.
Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği ile beraber yapılabilecek estetik uygulamalar

Burun estetiği yapılırken yüz bölgesinin diğer bileşenleri ile beraber değerlendirilmesinin daha doğru olacağı gerçeği ortaya çıkmıştır.
Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Burun boşluğunun bitiminde, arka burun deliklerinden sonra başlayan, arkada vertebra ile sınırlanan, alttan yumuşak damak ve ağız boşluğu ile devam eden bölgeye geniz (nazofarenks) isimi verilir.
Rinoplasti nedir?

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Mevsimsel alerjik rinit (Dönemsel özel adıyla bahar nezlesi) nedir?

Çiçeklenmeler görsel anlamda bir şölen havası taşırken aynı zamanda havadaki polen yükünü de önemli ölçüde artırır.