Yüz estetiği neden önemlidir?

Gelişen ve değişen dünyamızda estetik işlemler lüks olmaktan daha çok ihtiyaç haline gelmiştir. Bunun nedenlerine baktığımız zaman öne çıkan başlıklar:

  • Sağlığın Tanımı: 80’li yıllardan önce sağlık; “kişinin fiziksel olarak iyilik halidir” şeklinde tanımlanırken, günümüzde sağlığın tanımı değişmiştir. Sağlık, bireyin fiziksel olduğu kadar, sosyal ve psikolojik olarak da iyilik halidir. Sağlığın tanımının değişmesiyle, insanlar estetik ameliyatları sadece lüks olarak görmeyi bırakmış, sosyal ve psikolojik sağlığına iyi gelecek işlemler olarak tanımlamaya başlamıştır.
  • İnsan Ömrünün Uzaması: 100 yıl önce 45 yaş olan ortalama insan ömrünün günümüzde 80’li yaşlara dayanmasıyla insanlar, yaşlanmaya ait belirtilere daha çok maruz kalmaya başlamışlardır.
  • Estetik İşlemelere Ulaşım Kolaylığını: Önceden sadece ünlü kişiler ve sanatçılar estetik işlemler yaptırırken, günümüzde estetik işlemlerle uğraşan doktor sayısının artması ve herkesin bütçesine uygun bir estetik işlem bulabilme şansını yakalaması ile birlikte estetik işlemler, sadece ünlülerin, sanatçıların ve zenginlerin başvurduğu bir yöntemden daha çok, her bireyin ihtiyacı ve bütçesine göre ulaşabileceği bir yöntem haline gelmiştir.
  • Çalışma Yaşının Uzaması: 70’li ve 80’li yıllara kadar ortalama emeklilik yaşı 40-45 iken günümüzde 60-65’tir. Emeklilik yaşının artması ile birlikte insanlar çalışma hayatında daha canlı görünmek için ve kendilerine olan güvenlerini artırmak için estetik işlemlere başvurmaya başlamışlardır.
  • Sosyal Medya ve İnternet Kullanımının Artması: Sosyal medya ve internet hayatımızda yokken, gün içerisinde bizi gören kişi sayısı ve bizim gördüğümüz kişi sayısı sınırlıydı. İnternet ve sosyal medya yardımıyla artık dünyanın diğer ucundaki bir kişinin hayatına sosyal medya ile girip, onu takip edip hatta iletişime dahi geçebiliyoruz. Bu durum da dünyanın herhangi bir yerinde olan bir değişimin hızlıca hayatımızı etkilemesine yol açıyor. Bir ünlünün dudak estetiği yaptırması, onu takip eden milyonları etkileyip, takipçilerinde dudak estetiği isteği uyandırabilir.
  • Kuşak Değişikliği: İkinci Dünya Savaşı ve bu savaşın getirdiği sosyoekonomik zorluklar, bu kuşakta yetişen insanları ve onların çocuklarını, daha çok hayatta kalma arzusuyla yaşamaya itmiştir. Kötü tecrübeler yaşayan bu kuşak, sadece barınma, yeme, giyinme gibi temel ihtiyaçlara bütçe ayırmış ve elinde kalan paralarını da kötü günler için tasarruf etmiştir. Kendileri, hobileri ve güzellikleri için, bütçe ayırmayı bir kenara bakın, zaman bile ayıramadılar. Soğuk Savaş yıllarının bitmesiyle, dünyada genelinde esen barış rüzgarları, insanları kendilerine bakmaya ve vakit ayırmaya itmiştir.
  • Estetik İşlemlerin Sürelerinin Kısalması: Sadece ameliyat temelli estetik anlayış, yıllar içerisinde evrim geçirmiştir. İnsanlar daha çok, kısa süren, ameliyat ve anestezi gerektirmeyen, fiyatı düşük olan, hastane yatışı gerektirmeyen ve etkisi aylar sonra değil de hemen veya birkaç gün içerisinde başlayan işlemleri tercih etmeye başlamışlardır.

Yukarıda yazdığım maddeler gerçekte, “neden yüz estetiği?” sorusunun cevapları değil, “neden estetik?” sorusunun cevaplarıdır. Dünya geneline baktığımız zaman, insanlar estetik uygulamayı en çok yüz bölgesine yaptırmaktadır. Bunun nedeni; yüzün mahrem bir bölge olmaması ve herkesin görüşüne açık olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, hastaya yapılan göğüs estetiğini görebilecek kişi sayısı kısıtlıdır ama hastanın yüzünü, hastayla aynı ortamda bulunan herkes görebilir.

Yüz bölgesinin, en çok estetik yapılan bölge olmasının bir diğer nedeni, yüz ifadesinin enerjisidir. Yüzünüz ne kadar canlı ve genç durursa karşınızdaki kişiye o kadar fazla pozitif enerji geçer. Yüzümüz kişiliğimizin simgesi olarak algılanır.

Kol, bacak, göğüs, göbek, kalça ve bacak bölgesini formda tutacak, yer çekimine karşı koymasını ve dolayısıyla sarkmasını engelleyecek diyet ve egzersiz programları mevcuttur. Düzenli spor yapan ve düzenli beslenen birisinde, özellikle bel, göbek, kalça, kol ve bacaklarda sarkmalar ciddi anlamda oluşmaz. Daha genç ve daha dinç bir vücuda egzersiz ve diyetle sahip olabiliriz. Ama yüz bölgemiz için aynısı geçerli değildir. Yüzümün sarkmasını engelleyecek, yaşlanmasını engelleyecek ciddi bir diyet ve spor programı mevcut değildir.

En çok yüz bölgesine estetik işlemlerin uygulanmasının diğer bir nedeni de yüz bölgesine ameliyatsız estetik işlemlerin yapılabilme avantajıdır. Botoks, dolgu, ip askı, PRP ve mezoterapi gibi uygulamalar, poliklinik şartlarında yapılabilen, kısa süren, anestezi ve hastane yatışı gerektirmeyen işlemlerdir.

Kısacası, dünyada estetiğe karşı olan ön yargının değişmesi, insan ömrünün uzaması, estetik işlemlere ulaşımın kolaylaşması gibi faktörler, son yıllarda estetik işlemleri günlük bir ihtiyaç haline getirmiştir. İnsanın en ön bulunan, herkesin gördüğü ve karakterinin yansıdığı bölgenin de yüz olması nedeniyle yüz estetiği, en çok yapılan estetik işlemler arasında ilk sıraya yerleşmiştir.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Açık Teknik Septorinoplasti

Açık Teknik Septorinoplasti

Septorinoplasti burunun nefes alıp verme fonksiyonunun düzeltilmesi yanı sıra dış görüntüsündeki istenilen değişiklikleri yapma operasyonudur.
Yüz estetiği neden önemlidir?

Yüz estetiği neden önemlidir?

Gelişen ve değişen dünyamızda estetik işlemler lüks olmaktan daha çok ihtiyaç haline gelmiştir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Miringoplasti

Miringoplasti

Miringoplasti basit anlatımla; kulak zarının delik olan kısmının onarılmasıdır.
Kulak Ventilasyon Tüpü

Kulak Ventilasyon Tüpü

Kulağınızda sürekli sıvı birikimi gibi bir sorun yaşıyorsanız bu durum işitme kaybına yol açabilmektedir.