Rinoplasti (Burun Estetiği) nedir?

Rinoplasti burun estetiği olarak bilinen cerrahi işlemlerin bütünüdür. Rinoplasti operasyonu burun şekil bozukluklarının düzeltilmesinde ve sağlıklı nefes almanın sağlanmasında çok etkili bir yöntemdir. Rinoplasti operasyonu tüm dünyada ve ülkemizde gerçekleştirilen estetik işlemler arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Rinoplasti operayonunda amaç hastalarınkendi yüz hatlarına uygun, dışardanhastanın çevresi ve hastanın kendisitarafından beğenilen, doğal görünümlüve burnun temel fonksiyonu olan nefes almayı kolaylaştıran bir burun yaratmaktır.

Rinoplasti ameliyatı kimlere yapılır?

Geçirilen travmaya ve burun kırıklarınabağlı burun şekil bozuklukları, doğumsalburun anomalileri veya bunların hiçbiriolmaksızın hastada var olan burnun şekilbozukları ve nefes alma problemleri için burunestetiği operasyonları hastalar tarafındatercih edilebilmekte ve hekimler tarafından da önerilebilmektedir.

Burun sırtında belirgin kemer oluşumu,burun ucunda düşüklük, burun uzunluğununanormal derece artması veya kısaolması, burun sırtında yer alan eğrilik,burun deliklerinin anormal derece büyükveya küçük olması ve burunda yer alanbütün asimetrik oluşumlar için burun estetiği uygulanmaktadır.

Burun şekil bozukluklarının hastalardaoluşturduğu özgüven eksikliği de rinoplasti operasyonu ile ortadan kalkmaktadır.

Şekil bozukluklarının yanı sıra burundanrahat nefes alamayan hastalarda rinoplastioperasyonu ile burun kemik ve kıkırdakyapılarının yeniden şekillendirilerekburundan hava geçişini arttırılır ve sağlıklı nefes alma sağlanır.

Rinoplasti ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

  • Burnu büyük, kemerli, geniş ve eğri yapıda olan bireyler
  • Burun ucu belirgin şekilde düşük olan hastalar
  • Burun kanatları ve delikleri büyük olanlar
  • Geçmişte burun şekil bozukluğuna yol açan travma/kaza geçiren bireyler
  • Doğumsal burun şekil bozukluğu olan bireyler
  • Burun şekil bozukluğu nedeni ile özgüven eksikliği yaşayan bireyler
  • Burundan nefes alma problemleri ve burun tıkanıklığı yaşayanlar
  • Burun eğriliğine bağlı horlama ve uyku apnesi şikayetleri olan hastalar

Rinoplasti ameliyat yöntemleri nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı temel olarak açık teknikve kapalı teknik olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir.

Rinoplasti operasyonu uygulanan teknikve hekim tecrübesine göre 1,5-4 saatlik zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Açık teknik rinoplastide burun deliklerinintam ortasında yer alan kolumella denilenyapıya yapılan ufak bir kesi yardımıile burun içi dokulara ulaşılarak cerrahioperasyon gerçekleştirilir. Kapalı teknikrinoplastide ise herhangi bir cilt kesisiolmaksızın burun deliklerinden girilerek burnun içerisinden yapılan kesilerle gerçekleştirilmektedir. Hangi yöntemin hangi hastada daha uygun olduğu hekimin tercihi, tecrübesi ve hastanın burun yapısının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Her iki teknik ile de arzu edilen ve fonksiyonel bir burun oluşturmak mümkündür.

Rinoplasti; hastaların yüz hatlarınauygun ve hastanın ameliyattan beklentilerinikarşılayacak şekilde hastaya/kişiye özel olarak tasarlanması veplanlanması gereken bir cerrahi yöntemdir.

Rinoplasti ameliyat sonrası dönem nasıldır?

Rinoplasti ameliyat sonrasıdönemde özellikle ilk1 hafta süresince gözetrafı ve burun üzerindehastanın cilt yapısına veameliyata bağlı çeşitliderecelerde ödem vemorluklar oluşabilmektedir.Genellikle yüzdeoluşan morluklar 7-10gün arasında tamamengeçerken ödembir süre dahakalabilmektedir.Ameliyat sonrasıilk bir haftalıksüreçte ameliyatesnasında buruniçerisine yerleştirilentamponlar ve burun sırtınayerleştirilen koruyucu kasklar hekim tarafından çıkarılmaktadır.

Hastalar genellikle 1 haftalıkameliyat sonrası dönemin ardındangünlük rutinlerine ve iş hayatlarınadönebilmektedir. Ameliyattan sonrası 1. ayda burun içi ve dışındaki ödemlerin %60’ı ortadan kalkarken 3. ayda bu ödemler %80-90 oranında gerilemektedir.

Burnun yüze tam oturması, burun dışı ve içiödemlerin tamamen yok olması için yaklaşık6 aylık bir süre gerekmektedir. Ameliyatsonrası ilk 6 ay boyunca hastaların burunbölgesini darbelerden koruması ve gözlükkullanmaması optimal bir estetik sonuç için önerilmektedir.

Revizyon rinoplasti nedir?

Daha önce başarısız burunestetik operasyon geçirenhastaların, ilk ameliyattansonra oluşan yeniasimetri problemleri veya varolan şekil bozukluğunun düzeltilememesi sebebiyle ikinci veya daha fazla düzeltme operasyonuna ihtiyaç duyulabilmektedir. Revizyon burun estetiği ameliyatı daha zorlu bir operasyon olup ilk ameliyat sonrasında burun içerisinde yeterli miktarda kıkırdak ve kemik yapılar bulanamamaktadır. Bu sebeple bu revizyon rinoplasti operasyonlarında hastaların kulak kepçesinden veya kaburga kıkırdaklarından takviye dokulara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Rinoplasti ücretleri nelerdir?

Rinoplasti ameliyatında ücret skalası birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Hastanın burnunda yer alan şekil ve nefes alma bozukluklarının ciddiyeti, ameliyatta yapılacak işlemler, ameliyatın süresi ve operasyonun uygulandığı hastane gibi faktörler bu cerrahideki fiyatlandırmayı değiştirmektedir. Hastaların yapılan muayeneleri ve hasta görüşmeleri sonrasında ücretlendirme yapılabilmektedir.

Ameliyatsız burun estetiği Nedir?

Burun şeklinde hafif bozukluklar veya asimetriler olan ve cerrahi işlemlerden çekinen hastalara dolgu enjeksiyonu veya ip askılama yöntemi ile bu burun problemlerinin giderilmesi amaçlanır.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) nedir?

Rinoplasti (Burun Estetiği) nedir?

Rinoplasti burun estetiği olarak bilinen cerrahi işlemlerin bütünüdür.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.