Bişektomi Nedir?

Bişektomi Operasyonu İle Daha Belirgin Elmacık Kemiklerine ve V Tipi Yüz yapısına ulaşılır.

Yanak inceltme veya Hollywood yanağı olarak da bilinen bişektomi operasyonu, özellikle yuvarlak veya kare yüz yapısına sahip bireylerin yanak bölgesinden alınan yağ dokusu sayesinde daha keskin yüz hatlarına sahip olmasını sağlar. Özellik sosyal medyanın ve ünlülerin oluşturduğu trend etkisiyle güzellik algısı günümüzde estetik operasyonlara ilgiyi arttırmıştır. Elmacık kemikleri ile çene arasında bişektomi operasyonu ile ters üçgen görünümü elde etmek son dönemlerde oldukça popüler bir uygulama haline gelmiştir. Bişektomi operasyonu sayesinde bireyler daha belirgin elmacık kemiklerine ve V tipi yüz yapısına ulaşırlar.

Bişektomi Kimlere Uygulanır?

Bişektomi erişkin tüm bireylere uygulabilen bir prosedür olmasına rağmen 25 yaş üstü bireyler operasyon için daha uygun bir popülasyondur. 25 yaşına kadar yüz gelişiminin devam etmesi ve kişinin yüz yapısının tam oturmasının yaklaşık bu yaşlara denk gelmesi nedeni ile 25 yaş altı kişilerde istenen sonucun elde edilememe ihtimali doğmaktadır. Bununla birlikte aşırı kilolu veya obezitesi olan hastalar da bişektomi operasyonu için uygun aday değillerdir. Zaman içerisinde yaşlanmakla birlikte bireylerin yüz bölgesinde yağ miktarı azalmaktadır, bu yüzden 45 yaş üstü bireylerde bişektomi operasyonu istenmeyen estetik görünüme yola açabilmektedir.

Bişektomi İşlemi Nasıl Yapılır?

Bişektomi operasyonu hastane yatışı gerektirmeyen lokal anestezi yardımı ile uygulanan bir estetik operasyondur. Operasyon ağız içerisinde yanak bölgesi üzerine denk gelen alan üzerinde yapılan 1 cm.’lik kesi yardımı ile yapılır. Yapılan kesi sonrası bichat yağ dokusuna ulaşılır. Yanakta kalın ve kaba görünüme yol açan bu yağ dokuları çıkarılır ve kesi alanı dikiş ile kapatılır. Operasyon tamamen ağız içerisinden yapıldığından yanak bölgesinde dışardan herhangi bir iz oluşmamaktadır. Operasyon yaklaşık 30-45 dakika kadar sürmektedir ve hastalar aynı gün taburcu edilerek normal yaşantılarına devam etmektedirler.

Bişektominin Avantajları Nedir?

  • Yuvarlak yüz yapısına sahip bireylerde 45 dakikalık lokal bir işlem sayesinde keskin yüz hatlarının oluşturulmasında etkilidir.
  • Yanakta yer alan yağ dokusunun çıkarılması sayesinde ilerde kilo alınsa dahi yüz hatları eski haline dönmez.
  • Bişektomi işlemin ilerleyen dönemlerde tekrarlanmasına gerek yoktur. Kalıcı sonuç sağlamaktadır.
  • Yanak bölgesinde inceltme amaçlı kullanılan lipoliz veya elmacık kemiklerinin belirginleşmesi için yapılan dolgu uygulamalarına göre daha kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar.
  • Ciltte herhangi bir kesi yapılmadığı için iyileşme süreci hızlıdır ve yüzde herhangi bir iz kalmaz.

Bişektomi Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bişektomi operasyonu öncesinde hastalar, şayet varsa kronik hastalıkları ve geçirilmiş operasyon öykülerini hekimlerine bildirmelidir. Alkol ve sigara kullanımı operasyondan 1 hafta önce kesilmelidir. Bu sayede iyileşme süreci daha hızlı ve sorunsuz olarak gerçekleşebilecektir. Kan sulandırıcı ilaç kullanımı eğer herhangi bir engel yoksa işlemden bir hafta önce bırakılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek kanama ve morlukların önünde geçilebilecektir.

Bişektomi Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bişektomi operasyonu sonrası lokal anestezi ile yapılan bir işlem olması sebebi ile hasta aynı gün taburcu edilir ve hasta günlük yaşantısına dönebilir. Dışardan herhangi bir kesi olmayıp sadece ağzı içerisinden yapılan kesi ile operasyon gerçekleştirildiğinden, kesi yerinin travmatize olmaması için hastalara 1 hafta boyunca yumuşak besinleri tercih etmeleri önerilir. Hekimin tercihine göre işlem sonrası enfeksiyon riski açısından hekiminiz antibiyotik kullanım önerebilmektedir. Operasyon sonrasında ilk 4 saat boyunca ödem ve şişlikleri azaltmak amacı ile yanak bölgesine bandaj uygulanmaktadır.

Bişektomi Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Bişektomi operasyonunda doktor seçimi riskleri en aza indirmede en önemli husustur. Bişektomi işlemi lokal anestezi ile yapılmasından dolayı genel anesteziye bağlı bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi durumlar ameliyat sonrasında görülmez. Bişektomi güvenli bir cerrahi yöntem olarak kabul edilmektedir. Fakat her cerrahi işlemde olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski az da olsa teşkil etmektedir. Tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında oluşabilecek riskler en aza inmekte ve olası komplikasyonların önüne geçilebilmektedir.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Vertigo nedir, ne değildir, nedenleri, tedavileri ve sonuçları nelerdir?

Vertigo nedir, ne değildir, nedenleri, tedavileri ve sonuçları nelerdir?

Vertigo klasik tanımı ile baş dönmesi olarak bilinmektedir. Vertigo, gördüğümüz çevrenin dairesel veya sağ-sol hareketi şeklinde olabileceği gibi, bizim hareket ediyor olduğumuz algısı şeklinde de olabilmektedir.
Rinoplasti mi, Septorinoplasti mi?

Rinoplasti mi, Septorinoplasti mi?

Rinoplasti burun görünümünün estetik hatlar ve oranlar gözetilerek yapılan düzeltilmesidir. Septorinoplasti ise burun orta hatta bulunan septumun ve burun görünümünün düzeltilmesi işidir.
Bişektomi Nedir?

Bişektomi Nedir?

Bişektomi Operasyonu İle Daha Belirgin Elmacık Kemiklerine ve V Tipi Yüz yapısına ulaşılır.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Çocuklarda Anesteziyoloji

Çocuklarda Anesteziyoloji

Anestezinin Amacı, Hastayı Cerrahi Travmanın Etkilerinden Korumak, Ameliyatın Ağrısız Gerçekleşmesini Sağlamaktır.
Abdomen Ultrasonografisi

Abdomen Ultrasonografisi

Karın İçindeki Organların Değerlendirilmesi Amacını Taşır.