Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Geleneksel burun estetiği operasyonlarında yıllardır kullanılan yöntemlere ilaveten, son dönemlerde teknolojik enstrümanların kullanıma girmesiyle çok daha değişik yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. İnsan hayatının her alanında olduğu gibi cerrahi alanda da, teknolojik yeniliklerin operasyon tekniklerine entegre edilmesiyle, operasyonlar her geçen gün daha güvenli ve daha konforlu hale gelmektedir. Son dönemlerde burunun fonksiyonel ve estetik operasyonlarında ‘ultrasonik cihaz’ deyimi kullanılmaya başlanmıştır.

Ultrasonik cihaz, ses dalgalarının sert dokular üzerinde şekillendirici etkisinden faydalanarak kullanılan bir tür kemik şekillendirici cihazdır. Kalem gibi bir yapıya sahip olan bu cihazın uygulama yapılacak yerin anatomik şekline göre farklı uçları bulunmaktadır. Bu uçlar ile kemik veya sert dokularda törpü veya çekiç benzeri aletler kullanılmadan, bir heykeltıraşın eseri üzerindeki yumuşak dokunuşları benzeri hareketle, burun kemik ve sert dokuları üzerinde şekillendirme gerçekleştirilmektedir.

Bu cihaz çalışırken yumuşak doku ve damar bölgelerine uç kısmıyla değdirilse bile oralara herhangi bir zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece çalışma sahasında maksimum güvenlik ve istenilen çalışma ortamı oluşturmaktadır. Örneğin kemik doku küçültülüp şekillendirilirken, bu kısımların komşuluğunda seyreden damar yapılarının yanında çalışılsa bile bu yapılar zarar görmemektedir.

Ultrasonik cihaz kullanımının diğer bir avantajı, kemik dokuda şekillendirme yapılırken istenilen noktalara milimetrik dokunuşlar ile şekil verilmekte, klasik yöntemlerde yapılan kemik kırma tekniklerinde ise kemik bazı noktalardan kontrolsüz kırılmalar yaşayabilmektedir. Ultrasonik cihaz böylece burun estetiği operasyonlarının en istenmeyen problemlerini ortadan kaldırmıştır.

Ultrasonik cihazın bir başka avantajı operasyon sonrasında yaşanabilecek ağrı sızıların önüne geçmesidir. Gerçekten operasyonunu yaptığımız hastalarımızın neredeyse tamamına yakını ağrı esici kullanımının bile çok nadir olduğunu bize ifade etmişlerdir. Bu durum operasyon sonrası sürecin ağrısız geçmesi açısından oldukça sevindiricidir.

Yine bu tekniğin kullanımı ile doku iyileşmesinin normal yöntemlere göre daha hızlı olduğunu söylemek gerekir, ilk 2. ve 3. günlerde oluşan ödem, sonraki günlerde hızlı bir şekilde kaybolur ve onuncu günde neredeyse % 80’i ortadan kalkmış olur.

Ultrasonik cihaz kullanımı ile hastalarımızda yakından tespit ettiğimiz şu kolaylıkları sağlamaktayız;

-        Daha az kanama,

-        Daha kontrollü bir cerrahi alan,

-        Kemik şekillendirme açısından daha istenilen şekil elde etme,

-        Operasyon sonrası yok denecek kadar az ağrı,

-        Daha az morarma,

-        Daha güvenli bir cerrahi işlem.

Her alanda olduğu gibi, burun estetiği operasyonlarında da teknolojinin bize sunduğu imkanları mutlaka değerlendirip konforu en üst düzeyde tutmamız, hem bizlerin hem de bizlere güvenen tüm hastalarımızın işlerini daha da kolaylaştırmaktadır.

KBB Uzmanı
Op. Dr. Muhammed YANILMAZ
RANDEVU AL
KBB Uzmanı

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Kulak Zarı Perforasyonları

Kulak Zarı Perforasyonları

Kulak zarı deliği, olan kişi için gündelik yaşantısını etkileyecek problemleri ortaya çıkarabilir
Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Ultrasonik cihaz burun estetiği operasyonlarının istenmeyen problemlerini ortadan kaldırmıştır
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı Nedir?

Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı Nedir?

Günlük hayatta “kepçe kulak” veya “yelken kulak” olarak bilinen durum; aslında bir hastalık değil, doğumsal ve ailesel nedenlerle ortaya çıkan estetik bir problemdir.
Kulak Kiri (Buşon)

Kulak Kiri (Buşon)

Kulak Salgısının Görevi Toz ve kum Parçalarını Tutarak Kulak Zarına Zarar Vermesini Engellemektir.