Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak nedenleri?

Tamamen doğumsal bir sorun olmakla beraber, olguların %8’inde deformite aileseldir. Ailesinde, özellikle anne veya babasında kepçe kulak problemi olan kişilerde bu problemin görülme olasılığı yüksektir. Toplumumuzda her yüz kişiden beşinde rastlanan bir şekil bozukluğu olan bu durum kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımlarının yeterince oluşmaması sebebiyle kulakların daha büyük ve açık görünmesine neden olur. Doğumdan sonraki ilk haftada kulak kepçesi hızla sertleşir ve elastisitesini yitirir. Bu anneden geçen östrojenin doğum sonrası altı hafta içinde dolaşımdan çekilmesi ile ilişkilendirilmektedir. Erken bebeklik döneminde “atelleme” ile kulak deformitesinin giderilmesini hızlandırdığına ve sonuçların da daha iyi olduğuna dair yayınlar mevcuttur.

 

Kepçe kulak (Otoplasti) ameliyatı nedir?

Otoplasti (kozmetik kulak ameliyatı) kulağın şeklini, duruşunu değiştirmek için yapılan operasyondur.

 

Kepçe kulak ameliyatı kimlere uygulanır?

Bu durumdan rahatsızlık duyan yetişkinler kendi istekleriyle, çocuklar ise ailelerinin onaylarıyla tedavi için başvurmaktadırlar. Kepçe kulak tedavisi cerrahi bir müdahale gerektirir ve hayatın her döneminde gerçekleştirilebilir. Ancak en ideal tedavi zamanlaması, kulak kıkırdak yapısının şekillenmesini ve büyümesini tamamladığı 5 yaş sonrasında ve mümkünse okula başlamadan öncedir. Özellikle okul öncesi dönemde yapılan müdahaleler çocukların okula adaptasyonunu ve özgüvenini artıracaktır.

 

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe kulak sorunu günümüzde basit yöntemler ile kolaylıkla çözülebilir bir sorun haline gelmiştir. Ciddi riskler taşımayan, basit bir estetik operasyonu olan kepçe kulak ameliyatı hastane koşullarında yapılması gereken bir ameliyattır.  Küçük çocuklar için genel anestezi, büyük çocuklar ve erişkinler için intravenöz sedasyon tercih edilebilmekle beraber, hastanın anksiyete problemi varsa genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir.  Kulaktaki sorunun seviyesine göre ameliyat genellikle 45-90 dakikalık bir süreçte tamamlanmaktadır. Günübirlik yatış yeterli olmaktadır. Otoplasti amacıyla 200’e yakın cerrahi teknik tanımlanmış olmakla birlikte cerrahın tercihi ve kulak yapısına göre kulağın önünde veya arka kısmında işlem yapılabilir. Sorunun temel nedenine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak genellikle kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir ve kulak geriye doğru konumlandırılır. Uygulanan kesiler kulak arkasında kalır ve estetik soruna yol açabilecek herhangi bir iz oluşturmaz.

 

Operasyon sonrası süreç nasıl işler?

Kepçe kulak operasyonu sonrası günlük hayatına dönme ve iyileşme süresi de oldukça kısadır. Hangi teknik uygulanmasından bağımsız olarak rekonstrukte edilmiş kulak sayvanını desteklemek ve verilen şekli korumak için baskılı bir pansuman yapılır. Bu ilk gün sargısı ameliyat sonrası 1. gün açılır ve kulak sayvanı hematom oluşumu ve şeklinin kontrolü amacıyla gözlemlenir. Daha sonra aynı sargı 1 hafta süresince 2 günde bir açılır ve tekrar sarılır. Daha sonraki dönemlerde ise baş bandı özellikle gece uyurken 1-3 hafta kadar kullanılır. Bu süreçte kulakları dış etkilerden korumak, operasyonun başarı oranını artırır. Ameliyat sırasında ve sonrasında kesinlikle duyma etkilenmez ve kişi normal hayatına devam edebilir.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Kulak Zarı Perforasyonları

Kulak Zarı Perforasyonları

Kulak zarı deliği, olan kişi için gündelik yaşantısını etkileyecek problemleri ortaya çıkarabilir
Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Ultrasonik cihaz burun estetiği operasyonlarının istenmeyen problemlerini ortadan kaldırmıştır
Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı Nedir?

Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı Nedir?

Günlük hayatta “kepçe kulak” veya “yelken kulak” olarak bilinen durum; aslında bir hastalık değil, doğumsal ve ailesel nedenlerle ortaya çıkan estetik bir problemdir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Kulak Kiri (Buşon)

Kulak Kiri (Buşon)

Kulak Salgısının Görevi Toz ve kum Parçalarını Tutarak Kulak Zarına Zarar Vermesini Engellemektir.