#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Geleneksel burun estetiği operasyonlarında yıllardır kullanılan yöntemlere ilaveten, son dönemlerde teknolojik enstrümanların kullanıma girmesiyle çok daha değişik yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. İnsan hayatının her alanında olduğu gibi cerrahi alanda da teknolojik yeniliklerin operasyon tekniklerine entegre edilmesiyle, operasyonlar her geçen gün daha güvenli ve daha konforlu hale gelmektedir. Son dönemlerde burunun fonksiyonel ve estetik operasyonlarında “ultrasonik cihaz” deyimi kullanılmaya başlanmıştır.

Ultrasonik cihaz ses dalgalarının sert dokular üzerinde şekillendirici etkisinden faydalanarak kullanılan bir tür kemik şekillendirici cihazdır. Kalem gibi bir yapıya sahip olan bu cihazın uygulama yapılacak yerin anatomik şekline göre farklı uçları bulunmaktadır. Bu uçlar ile kemik veya sert dokularda törpü veya çekiç benzeri aletler kullanılmadan, bir heykeltıraşın eseri üzerindeki yumuşak dokunuşları benzeri hareketle, burun kemik ve sert dokuları üzerinde şekillendirme gerçekleştirilmektedir.

Bu cihaz çalışırken yumuşak doku ve damar bölgelerine uç kısmıyla değdirilse bile oralara herhangi bir zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Böylece çalışma sahasında maksimum güvenlik ve istenilen çalışma ortamı oluşturmaktadır. Örneğin kemik doku küçültülüp şekillendirilirken bu kısımların komşuluğunda seyreden damar yapılarının yanında çalışılsa bile bu yapılar zarar görmemektedir.

Ultrasonik cihaz kullanımının diğer bir avantajı, kemik dokuda şekillendirme yapılırken istenilen noktalara milimetrik dokunuşlar ile şekil verilmekte, klasik yöntemlerde yapılan kemik kırma tekniklerinde ise kemik bazı noktalardan kontrolsüz kırılmalar yaşayabilmektedir. Ultrasonik cihaz böylece burun estetiği operasyonlarının en istenmeyen problemlerini ortadan kaldırmıştır.

Ultrasonik cihazın bir başka avantajı operasyon sonrasında yaşanabilecek ağrı sızıların önüne geçmesidir. Gerçekten operasyonunu yaptığımız hastalarımızın neredeyse tamamına yakını ağrı esici kullanımının bile çok nadir olduğunu bize ifade etmişlerdir. Bu durum operasyon sonrası sürecin ağrısız geçmesi açısından oldukça sevindiricidir.

Yine bu tekniğin kullanımı ile doku iyileşmesinin normal yöntemlere göre daha hızlı olduğunu söylemek gerekir. İlk, 2. ve 3. günlerde oluşan ödem sonraki günlerde hızlı bir şekilde kaybolur. Onuncu günde neredeyse % 80’i ortadan kalkmış olur.

Ultrasonik cihaz kullanımı ile hastalarımızda yakından tespit ettiğimiz şu kolaylıkları sağlamaktayız;

  • Daha az kanama,
  • Daha kontrollü bir cerrahi alan,
  • Kemik şekillendirme açısından daha istenilen şekil elde etme,
  • Operasyon sonrası yok denecek kadar az ağrı,
  • Daha az morarma,
  • Daha güvenli bir cerrahi işlemdir.

Her alanda olduğu gibi, burun estetiği operasyonlarında da teknolojinin bize sunduğu imkanları mutlaka değerlendirip konforu en üst düzeyde tutmamız, hem bizlerin hem de bizlere güvenen tüm hastalarımızın işlerini daha da kolaylaştırmaktadır.

KBB Uzmanı
Op. Dr. Muhammed YANILMAZ
RANDEVU AL
KBB Uzmanı

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Epistaksis (Burun Kanaması)

Epistaksis (Burun Kanaması)

Burun kanamasının bir çok nedeni bulunmakta olup bu nedenler çocukluk ve yetişkinlik dönemlerine göre değişiklik göstermektedir.
Vertigoya neden olan hastalıkların tanısı

Vertigoya neden olan hastalıkların tanısı

Vertigo (baş dönmesi) kişinin kendisinin veya etrafının hareket olmaksızın döndüğü şeklinde hissedilen bir belirtidir.
Ameliyat Başlayacak!

Ameliyat Başlayacak!

Acaba hastalar ve yakınları neleri merak ediyorlar?
Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Burun Estetiğinde Ultrasonik Teknik

Ultrasonik cihaz ses dalgalarının sert dokular üzerinde şekillendirici etkisinden faydalanarak kullanılan bir tür kemik şekillendirici cihazdır.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Bademcik Ameliyatları Artık Çok Farklı!

Bademcik Ameliyatları Artık Çok Farklı!

Bademcik ameliyatı, özellikle de çocukluk çağındaki en sık uygulanan ameliyatlardan biridir. Özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerin de etkisiyle birçok yöntemle uygulanabilen ameliyatlardır.
Tonsillit, Tonsillektomi ve Adenoidektomi

Tonsillit, Tonsillektomi ve Adenoidektomi

Tonsil ve adenoid hastalıkları ile bu hastalıkların tanısında ve tedavisinde kulak burun boğaz uzmanlarının çok önemli rolü bulunmaktadır.
Seröz otitis media nedir?

Seröz otitis media nedir?

Seröz otitis media çocukluk çağında sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülebilir.