#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Bakteriyel Rinosinüzitler

Akut sinüzit sık karşılaşılan ve birinci basamak sağlık kurumlarında tedavi edilen bir enfeksiyondur. Alerjenlere, iritan maddelere, virüslere, bakterilere ve nadiren mantarlara bağlı olarak gelişen bir klinik durumdur.

Akut bakteriyel sinüzit daha çok viral enfeksiyonların bir komplikasyonu olarak görülür. Gizli seyredebilen akut bakteriyel sinüzitlere klinik olarak tanı konup, uygun tedavi verilmelidir.

Paranasal Sinüslerin Anatomisi

Paranasal sinüsler frontal, etmoid, maksiller ve sfenoid sinüsler olmak üzere 4 çifttir. Sinüzit paranasal sinüslerin ve burun mukozasının enflamasyonudur.

Semptomların süresi 6-8 haftadan uzun değilse akut sinüzit adını alır. İlaç tedavisi ile düzeltilemeyen, semptomları 8 haftadan daha uzun süren enfeksiyon tablosuna kronik sinüzit denir.

Akut sinüzitin nedenleri nelerdir? (Etyoloji)

En sık saptanan etkenler Streptococcus Pneumoniae ve Haemophilus influenzadır. Ayrıca moraxella catarrhalis, hemolitik streptokoklar, Staphylococcus aureus ve nadiren gram negatif basiller ile pseudomonas aeruginosa sorumludur.

Bakteriyel Rinosinüzitler

Akut sinüzitin gelişim süreci (Patogenez)

Ostiumlarını tıkayan her etken sinüs havalanmasını bozup, sıvı retansiyonu ve staza neden olarak enfeksiyona neden olur. Burun ve sinüsleri döşeyen mukoza enflame olur, sekresyon artar ve mukoza ödemleşir. Sinüs içerisindeki parsiyel oksijen basıncı düşer, anaerobik ortam oluşur ve bu durumda patojen bakteriler yerleşerek ve çoğalarak hastalık artar.

Burun enfeksiyonu dışında dental enfeksiyonlar, sinüs ostiumlarının; travma, polip, konka patolojileri, yabancı cisimler, septum patolojileri, nazal tamponlar gibi nedenlerle tıkanması; yüzme, dalma veya uçakla seyahat sırasında basınç değişikliklerine bağlı ostium bölgesinde gelişen ödem akut bakteriyel sinüzitler için predispozisyon yaratan en önemli risk faktörleridir.

Akut sinüzitin belirtileri nelerdir?

Sinüzitlerin öncesinde genellikle bir viral rinosinüzit vardır. Klinik olarak burun akıntısı, burun tıkanıklığı, aksırık, baş ağrısı, yüzde basınç hissi gibi yakınmalar oluşur. Bunlar içinde en önemli belirti baş ağrısı ve genize olan akıntıdır. Genize olan akıntı sonucu öksürük görülmesi olağandır. Muayene sırasında burun mukozasında ödem, sekresyon ve hiperemi görülür.

Akut sinüzit ne gibi sorunlara yol açabilir? (Komplikasyonlar)

Menenjit, beyin apsesi, kavernöz sinüs trombozu gibi beyni ilgilendiren komplikasyonla, orbital selülit ve orbital apse gibi göze ait komplikasyonlar ya da astım ataklarının tetiklenmesi, bronşit gibi solunum yolu komplikasyonları gelişebilir.

Akut sinüzitin tanısı nasıl konulur?

Tanı için anamnez, fizik muayene ve radyolojik bulguların yanı sıra gerektiğinde nazal endoskopiden yararlanılır.

Öyküde alerji yakınmaları (hapşırık, gözlerde yanma, burun akıntısı, burun kaşıntısı) göze çarpar. Anterior rinoskopi ve sinüslerin radyolojik tetkiki tanı koymak için yeterli olur.

Akut bakteriyel sinüzitlerde etken bakterinin kültür sonucu tanınması ile tanı kesinleşir.

Akut sinüzit nasıl tedavi edilir?

Akut sinüzit tedavisinin amaçları enfeksiyonu kontrol altına almak ve sinüs ostiumlarındaki ödemi azaltarak sinüs drenajını ve havalanmasını sağlamaktır. Antibiyotikler ve dekonjestanlar bu amaçla kullanılır. Uygun dozda, uygun sürede ve uygun spekrumda antibiyotik verilen hastalardan bakterilerin belirli oranda azaldığı gösterilmiştir. En etkili antibiyotikler amoksisilin – klavulanat, sefuroksi, sefpodoksim ve sefdinir gibi betalaktam antibiyotiklerdir. Ayrıca kinolonlar etkili bulunmuştur. Makrolidler tedavi seçenekleri arasındadır.

10 günlük tedavi yeterli olabilir. Destek olarak osteomeatal ve nazal tıkanmanın düzeltilmesinde dekonjestanlar yararlı olabilir. Uygun antimikrobiyal tedaviye rağmen sonuç alınamayan olgularda gerekli tanısal incelemeler yapılarak kronik faza geçip geçmediği ortaya konulmalı ve kronik faza geçmiş ise endoskopik sinüs cerrahisi uygulanarak tedavi sonlandırılmalıdır.

KBB Profesörü
Prof. Dr. Fatih BORA
RANDEVU AL
KBB Profesörü

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Kulak Kiri

Kulak Kiri

Salgının görevi toz ve kum parçalarını tutarak kulak zarına zarar vermesini engellemektir. Normalde kulak kiri dış kulak yolundaki kendine özgü hareketle dışarı atılır.
Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış kulak yolu iltihapları en sık yazın oluşur. Yazın deniz ve havuz sularının temiz olmasına dikkat edilmelidir.
Sinüs operasyonlarında navigasyon kullanımı

Sinüs operasyonlarında navigasyon kullanımı

Navigasyon kullanılabilmesi için, perasyon öncesinde ayrıntılı bir sinüs bilgisayarlı tomografisi çekilir.
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

İç dokusunda bilinmeyen değişimlerin meydana gelmiş olması, revizyon ameliyatını çok daha önemli, özellikli ve teknik olarak zorlayıcı kılmaktadır. İlk ameliyatlar esnasında oluşan doku kayıpları onarılabilmektedir.
Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Kepçe kulak, en sık görülen kulak deformitesidir. Kepçe kulak, estetik bir problemdir.
Vertigo

Vertigo

Vertigo bir hastalık ismi değildir, bir bulgudur. En sık vertigo nedeni, kristal oynaması denilen BPPV’dir.
Bakteriyel Rinosinüzitler

Bakteriyel Rinosinüzitler

Paranasal sinüsler frontal, etmoid, maksiller ve sfenoid sinüsler olmak üzere 4 çifttir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Dil Kanserleri

Dil Kanserleri

Yassı hücreli kanser dilde en sık görülen kanser çeşididir. Dilde 3 haftadır geçmeyen yara varsa mutlaka bir KBB uzmanına muayeneye gitmek gerekir.
Editörün Kaleminden

Editörün Kaleminden

Bu sayımızda siz değerli okurlarımız için hastanemizde başarılı bir ameliyat süreci yaşayan sevgili Arzu Kaya ile sohbet ettik.
Bir oyuncunun vertigo serüveni

Bir oyuncunun vertigo serüveni

Vertigo gerçekten insanın yaşam kalitesini çok düşüren bir rahatsızlık.
Bodrum’un sakin kızı…Gümüşlük

Bodrum’un sakin kızı…Gümüşlük

Berrak ve masmavi bir denizi, harika bir doğası ve muhteşem tarihi güzellikleri olan bir belde.
Propolis kullanımı ve faydaları

Propolis kullanımı ve faydaları

İnsanların beslenmesinde önemli bir yeri olan balın yanı sıra polen, arı sütü, propolis ve arı zehri gibi diğer arı ürünleri de günümüzde birçok amaç için kullanılmaktadır.