#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Bir oyuncunun vertigo serüveni

Merhaba, ben Özlem Özüpek. Birçok yerli dizide ve bazı sinema filmlerinde rol almış bir oyuncuyum. Aynı zamanda daha evvel yapımcılık ve sunuculuk da yapmış deneyimli bir televizyoncuyum. İzmir’de yaşıyorum ve son 2 yıldır İzmir-İstanbul arasında çok yoğun bir iş tempom var. Aynı zamanda 2 çocuk annesiyim ve vertigo atakları geçirmeye başladığım anları şöyle anlatabilirim.

Bir gün Beşiktaş İskelesinde yer tamamen ayağımın altından kaymış gibi hissettim. Sanki her şey 360 derece dönüyordu. Aynı anda ellerim terliyor ve sırtımdan soğuk terler boşalıyordu. Gözlerimin karardığını ve nefesimin kesilecek gibi olduğunu hissettim. Etraftan yardım eden insanlar sayesinde yere düşmekten kurtuldum. Bu ilk ataktı. Ne olduğunu tam anlayamadığım için tansiyonum düşmüş olabilir, aşırı yorgunluktan bünyem zayıflamış veya kahveyi o gün fazla tükettiğim için bunu yaşamış olabilirim diye düşündüm. Ama ne yazık ki yanılmışım. İlerleyen haftalarda bu ataklar sıklıkla olmaya başladı. İzmir’de bir hastanede vertigom olduğumu öğrendim. Kristalleri oturtmak için bir müdahalede bulunuldu fakat sadece 1 ay kadar kendimi iyi hissettim.

Daha sonra bu rahatsızlıkla baş edebilmem için daha ciddi bir araştırma yapmam gerektiğine karar verdim. Çünkü ben hem 2 çocuk annesi bir kadın hem de sürekli kameralar karşısında iyi görünmek, hissetmek zorunda olan bir oyuncuydum. İstanbul Kozyatağı’nda MEDİENT KBB Hastanesi olduğunu duymuştum. Çevremdeki oyuncu arkadaşların tavsiyesi üzerine randevu almaya karar verdim. Ses hastalıkları, ses terapisi, KBB, dolgu-botoks dahil bir çok konuda çok sayıda ünlü arkadaşımızın da bu hastaneyi tercih ettiğini keşfettim.

Yasak Elma dizisinin setinde bunu hiç yaşamadım. Kurtlar Vadisi Vatan Filminde Rus Baronesini oynuyordum. Baş dönmelerim mide bulantılarım halsizliklerim olmuştu fakat bir atak geçirmemiştim. Çiçero Filminde bir İngiliz ajanını oynadım. O sıralar sabahlara kadar devam eden çekimler çok yorucuydu. İlk olarak bu filmin çekimleri zamanında Beşiktaş’ta bulunduğum bir gün atak geçirdim. İzmir’e döner dönmez de ilk işim muayene edilmek oldu. Fakat olumlu sonuç alamadım daha evvel de dediğim gibi…

MEDİENT’i ilk ziyaretimde Op. Dr. Erbil Kılıç beni son derece detaylı muayene ettikten ve bir çok soru sorduktan sonra benden VNG testi başta olmak üzere bir takım testler istedi. Bu yapılan testler sonucunda kristallere yönelik bir tedavi başladı. İnfrared bir gözlük kullandırılarak tanı konulduktan sonra uygun görülen manevrayla tedavi tamamlandı.

Vertigo siz hareket etmediğiniz halde, kendi etrafınızda dönüyor gibi ya da dünya etrafınızda dönüyor gibi hissetmenize sebep oluyor. Ama MEDİENT’de öğrendiğime göre panik ve korku duygusu yaşatan vertigo kolayca tedavi edilebiliyormuş. Bu işin uzmanlarına güvenmekle çok doğru bir karar vermişim. Çünkü kamera önünde aniden gelebilecek bir vertigo atağı veya çocuklarımla trafikte, sokakta, güncel hayatta her hangi bir mekanda bu rahatsızlığı yaşıyor olmak son derece tatsız olabilirdi. Vertigo gerçekten insanın yaşam kalitesini çok düşüren bir rahatsızlık.

Şu anda çok sağlıklı ve mutluyum. Başta doktorum Op. Dr. Erbil Kılıç ve denge laboratuvar personeli odyometrist Ayşe Ateş olmak üzere tüm MEDİENT personeline teşekkür ederim.

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Kulak Kiri

Kulak Kiri

Salgının görevi toz ve kum parçalarını tutarak kulak zarına zarar vermesini engellemektir. Normalde kulak kiri dış kulak yolundaki kendine özgü hareketle dışarı atılır.
Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış kulak yolu iltihapları en sık yazın oluşur. Yazın deniz ve havuz sularının temiz olmasına dikkat edilmelidir.
Sinüs operasyonlarında navigasyon kullanımı

Sinüs operasyonlarında navigasyon kullanımı

Navigasyon kullanılabilmesi için, perasyon öncesinde ayrıntılı bir sinüs bilgisayarlı tomografisi çekilir.
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

İç dokusunda bilinmeyen değişimlerin meydana gelmiş olması, revizyon ameliyatını çok daha önemli, özellikli ve teknik olarak zorlayıcı kılmaktadır. İlk ameliyatlar esnasında oluşan doku kayıpları onarılabilmektedir.
Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Kepçe kulak, en sık görülen kulak deformitesidir. Kepçe kulak, estetik bir problemdir.
Vertigo

Vertigo

Vertigo bir hastalık ismi değildir, bir bulgudur. En sık vertigo nedeni, kristal oynaması denilen BPPV’dir.
Bakteriyel Rinosinüzitler

Bakteriyel Rinosinüzitler

Paranasal sinüsler frontal, etmoid, maksiller ve sfenoid sinüsler olmak üzere 4 çifttir.
Dil Kanserleri

Dil Kanserleri

Yassı hücreli kanser dilde en sık görülen kanser çeşididir. Dilde 3 haftadır geçmeyen yara varsa mutlaka bir KBB uzmanına muayeneye gitmek gerekir.
Editörün Kaleminden

Editörün Kaleminden

Bu sayımızda siz değerli okurlarımız için hastanemizde başarılı bir ameliyat süreci yaşayan sevgili Arzu Kaya ile sohbet ettik.
Bir oyuncunun vertigo serüveni

Bir oyuncunun vertigo serüveni

Vertigo gerçekten insanın yaşam kalitesini çok düşüren bir rahatsızlık.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Bodrum’un sakin kızı…Gümüşlük

Bodrum’un sakin kızı…Gümüşlük

Berrak ve masmavi bir denizi, harika bir doğası ve muhteşem tarihi güzellikleri olan bir belde.
Propolis kullanımı ve faydaları

Propolis kullanımı ve faydaları

İnsanların beslenmesinde önemli bir yeri olan balın yanı sıra polen, arı sütü, propolis ve arı zehri gibi diğer arı ürünleri de günümüzde birçok amaç için kullanılmaktadır.