#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış kulak yolu kulağımızın girişten itibaren kulak zarına kadar olan kısmına verilen isimdir. Genel olarak kısmen kıkırdak ve kemik ve üzerini örten cilt yapısından oluşur. Kulak cildi giriş kısmında kıl kökleri vardır. Kulak cildi ayrıca sebum denilen bir sıvı salgılar. Dış kulak yolumuzu dış etkilere karşı koruma görevi sağlar.

Haliyle böyle bir yapı dış etkilerden sıklıkla etkilenir. Bazen kaşıntı bazen de ağrı olabilir. Kulak kirleri temizleme mekanizması bozulur ise kirler dış kulak yolunda birikme eğilimi gösterebilir. Buşon denilen tıkaç oluşabilir.

Ototis Eksterna - Dış Kulak İltihanı Vektör

Bazen de ağrılı iltihaplar olabilir. Dış kulak yolu iltihapları en sık yazın oluşur. Kulak kanalının yanlış şekilde pamuklu çubuklarla suyunun alınması veya karıştırılması bunun sebebi olabilir. Özellikle yazın kirlenmiş deniz ve havuz suları ile oldukça sık görülen bir durum haline gelmiştir.

Dış kulak yolundan giren mikropların cildi ve cildin altındaki dokuları etkilemesi ile kanal şişme gösterir ve kapanabilir. Oldukça ağrılı bir süreçtir. Kulak önündeki kıkırdağa basıldığında ağrı, kulak üstüne yatamamak, çene ve boyun ağrısı tipik özellikleridir.

Tanıda, muayenede dış kulak yolunun ödemli görülmesi ve basmakla hassas olması yeterlidir. Çoğu zaman ek incelemeye gerek yoktur.

Tedavi olarak antibiyotikli ve ödem çözücü damlalar ve ağrı kesici tedavi yeterli olmaktadır. Bazen dış kulak yolundaki ödemi azaltmak için meç denilen tampon uygulaması yapılabilir. Ödem fazla ise ağızdan antibiyotik uygulaması verilebilir.

Nasıl önlenebilir?

Özellikle yazın deniz ve havuz sularının temiz olmasına dikkat etmelidir. Dış kulak yolunda kaşıntı ve tıkanıklık var ise doktor muayenesi gerekir. Özellikle dış kulak yolunu herhangi bir cisim ile veya elimiz ile karıştırmamak gerekir. Su ile sık temas ediyorsak su ile teması önlemek için dış kulak yolu tıkaçları kullanılabilir.

Ayrıca yaz aylarında tatile çıkmadan, denize ve havuza girmeden evvel özellikle çocuklara bir KBB muayenesi yaptırmak gerekir.

KBB Uzmanı
Op. Dr. Erdem OĞUZ
RANDEVU AL
KBB Uzmanı

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Kulak Kiri

Kulak Kiri

Salgının görevi toz ve kum parçalarını tutarak kulak zarına zarar vermesini engellemektir. Normalde kulak kiri dış kulak yolundaki kendine özgü hareketle dışarı atılır.
Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış Kulak Yolu İltihapları (Otitis Eksterna)

Dış kulak yolu iltihapları en sık yazın oluşur. Yazın deniz ve havuz sularının temiz olmasına dikkat edilmelidir.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Sinüs operasyonlarında navigasyon kullanımı

Sinüs operasyonlarında navigasyon kullanımı

Navigasyon kullanılabilmesi için, perasyon öncesinde ayrıntılı bir sinüs bilgisayarlı tomografisi çekilir.
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

İç dokusunda bilinmeyen değişimlerin meydana gelmiş olması, revizyon ameliyatını çok daha önemli, özellikli ve teknik olarak zorlayıcı kılmaktadır. İlk ameliyatlar esnasında oluşan doku kayıpları onarılabilmektedir.
Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Kepçe kulak, en sık görülen kulak deformitesidir. Kepçe kulak, estetik bir problemdir.
Vertigo

Vertigo

Vertigo bir hastalık ismi değildir, bir bulgudur. En sık vertigo nedeni, kristal oynaması denilen BPPV’dir.
Bakteriyel Rinosinüzitler

Bakteriyel Rinosinüzitler

Paranasal sinüsler frontal, etmoid, maksiller ve sfenoid sinüsler olmak üzere 4 çifttir.
Dil Kanserleri

Dil Kanserleri

Yassı hücreli kanser dilde en sık görülen kanser çeşididir. Dilde 3 haftadır geçmeyen yara varsa mutlaka bir KBB uzmanına muayeneye gitmek gerekir.
Editörün Kaleminden

Editörün Kaleminden

Bu sayımızda siz değerli okurlarımız için hastanemizde başarılı bir ameliyat süreci yaşayan sevgili Arzu Kaya ile sohbet ettik.
Bir oyuncunun vertigo serüveni

Bir oyuncunun vertigo serüveni

Vertigo gerçekten insanın yaşam kalitesini çok düşüren bir rahatsızlık.
Bodrum’un sakin kızı…Gümüşlük

Bodrum’un sakin kızı…Gümüşlük

Berrak ve masmavi bir denizi, harika bir doğası ve muhteşem tarihi güzellikleri olan bir belde.
Propolis kullanımı ve faydaları

Propolis kullanımı ve faydaları

İnsanların beslenmesinde önemli bir yeri olan balın yanı sıra polen, arı sütü, propolis ve arı zehri gibi diğer arı ürünleri de günümüzde birçok amaç için kullanılmaktadır.