Burun Estetiği

Günümüzde hem estetik hem fonksiyonel amaçla yapılan burun ameliyatları oldukça yaygınlaşmıştır ve başarıyla sonuçlanmaktadır.

Burun estetiği(Rinoplasti) Nedir?

Rino–burun, plasti–şekil veya form vermek kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır ve buruna şekil vermek anlamına gelmektedir. İngilizcede “nose job”, Türkçe’de “burun estetiği” olarak bilinmektedir. Bu ameliyatta burun sırtı, kanatları, ucu, deliklerine şekil verilmektedir.

Septoplasti nedir?

Septum–burun boşluğunu sağ ve sol boşlukolmak üzere ikiye ayıran önde kıkırdak, arkada ise kemikten oluşan ve normalde düz olması gereken bir yapı, plasti–şekil veya form vermek kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Burun tıkanıklılığına neden olan septum eğriliklerini düzeltmeyi amaçlayan bir ameliyattır. Burundan kıkırdak ve kemik alınması olarak da bilinmektedir. Burun içinden yapılan bu ameliyattan sonra burun şeklinde değişiklik olmaz. Bu ameliyatta burun şekli değişmediği için morarma ve şişme de olmamaktadır.

Septorinoplasti nedir?

Hem burun içindeki problemli (eğri, kırıkkıkırdak veya kemiği) düzeltmek aynı zamanda burun dışındaki şekil bozukluğunu (kemer, burun ucu düşüklüğü, burun kanatlarında deformasyon) düzeltmeye yönelik cerrahidir. Yani bu ameliyatta burunun hem içi hem de dışındaki problemler düzeltilmektedir.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra ağrı en az düzeydedir…

Sanılanın aksine rinoplasti ağrılı ameliyat değildir. Her ne kadar burun sırtındaki kemiklere çeşitli yöntemlerle şekil veriyor olsak da (törpüleme, burun yan duvar kemiklerinin düzeltilmesi) artık kullanılan modern ameliyathane malzemeleri ile ameliyat sonrasında ağrı minimum düzeyde olmaktadır. Ağrı eşikleri kişiden kişiye fark ettiği için her hastada ağrı düzeyleri de farklı olacaktır.

Piezo tekniği ile ameliyat sonrası işlik ve morluğu minimal seviyeye indirebiliyoruz.

Ameliyat sırasında burun sırtındaki kemerin törpülenmesi ve burun kenarlarındaki kemiklerin şekillendirilmesi sırasında kemik içinden ve çevre yumuşak dokulardan sızan kan, gözaltı çukurlarına kaçar. Bu durum ameliyat sonrasında üst ve alt göz kapaklarında morarma ve şişmeye neden olur. Morarma ve şişmenin olması hastanın ağrısı vardır anlamına gelmez.

Morarma ve şişme modern cerrahi aletler (piezo cerrahi, tur,motor) kullanılmaya başladıktan sonra minimum düzeyde görülmekte olup ortamala 5-7 gün sonra kaybolmaktadır. Morarmaya neden olan diğer bir neden ise hastanın cilt yapısının morarmaya yatkın olmasıdır.

Özellikle beyaz tenli kişilerde ameliyat sonrası morluk biraz da fazla görmekteyiz.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra tampoların yerini slikon splitler aldı…

Ameliyat sonrasında çoğu zaman artık tamponlara ihtiyaç olmamaktadır.

Son yıllarda tamponların yerine silikon splintler yaygın kullanılmaya başlamıştır.Silikon splintler elastik, dokulara yapışmayan,üzerinde nefes alıp vermeyi sağlayanborunun olduğu malzemelerdir ve çıkarılması kesinlikle ağrısızdır. Ameliyatınızın ikinci ve üçüncü gününde cerrahınız tarafından çıkarılmaktadır. Silikonların üzerindeki borular sayesinde ameliyattan hemen sonra bile nefes alabiliyorsunuz.

Septorinoplasti/ Rinoplastiameliyatı kaç saat sürer?

Burundaki probleme göre değişmekle birlikte ameliyat 3-4 saat arasında sürmektedir.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra hemen taburcu olunabilir…

Ameliyat sonrasında iyi hisseden hastalar aynı günde, dinlenmek isteyen hastalar 1 gece kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra hastayı bekleyen süreci şöyle özetleyebiliriz;

Ameliyat günü veya ertesi gün taburcu olacaksınız. Ameliyatınızın ikinci veya üçüncü gününde doktorunuz burun içindeki silikonlarınızı almak için sizi çağıracaktır. Burun sırtındaki atel 5. veya 7.günde alınmakta veya değiştirilmekte ve bantlar yapıştırılmaktadır. On gün sonra burundaki bütün bantlar veya atel çıkarılmaktadır.

Burun ucu ve içindeki dikişler 15-20 gün içinde kendiğinden dökülecektir.

Bundan sonra doktorunuz tarafından takibe alınacak ve belirli aralıklarla kontrole çağırılacaksınız.

Ameliyattan 10 gün sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra 2 ay boyunca gözlük kullanmamanız gerekecektir.

Ameliyattan 2 gün sonra vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Saçlarınzı ise kuaförde yıkatmanız gerekecek. Ameliyatınızdan 5-6 gün sonra normal duş alabilirsiniz. Ameliyatınızdan 10-15 gün sonra denize ve havuza girebilirsiniz.

Ameliyatınızın ikinci gününden itibaren istediğiniz herşeyi yiyip içebilirsiniz. Gözaltında morarmalarınız varsa morarmalar geçene kadar güneşe çıkmamanız veya şapka kullanmanız gerekecektir. Ameliyatınızdan 10 gün sonra uçağa binebilirsiniz.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından önce burnun nasıl bir şekil alacağı hastaya smilasyonla gösterilir…

Ameliyattan önce doktorunuz tarafından fotoğraflarınız çekilecek ve burnunuzdaki problemler ortaya konulacaktır. Sonra görsel simulasyon programı ile (genelde Photoshop) buruna yapılacak ameliyat planlanacaktır. Burnunuzda değişmesini istediğiniz kısımları doktorunuzla tartışacak ve tercih ettiğiniz bir burun şekli belirlenecektir. Ameliyat sırasında planlanan buruna en yakın burun yapılmaya çalışılacaktır.

KBB Uzmanı
Op. Dr. Şahruz ŞEYDA
RANDEVU AL
KBB Uzmanı

Konu Başlıkları

Bu sayımızda yer alan içerikleri sitemiz üzerinden de okuyabilirsiniz. Konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

Alerji

Alerji

Bir alerjenle sürekli ve tekrarlanan biçimde karşılaşıldığında kronik alerji ortaya çıkar.
Ameliyat Korkusu

Ameliyat Korkusu

Ameliyat, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak hastayı etkileyen bir deneyimdir.
Vertigo (Baş Dönmesi)

Vertigo (Baş Dönmesi)

Vertigo hastanın etrafının dönmesi şeklinde hissettiği ve aslında olmayan bir hareketin algılandığı bir dönme veya bazen sallanma ve itilme tarzındaki bir hareket illüzyonudur.
Çocuğum Duyuyor mu?

Çocuğum Duyuyor mu?

Dünya nüfus geneline bakılacak olursa, 466 milyon insanın işitme kaybı yüzünden engeli vardır. Ve bunların 34 milyonunu çocuklar oluşturmaktadır. Erken teşhis ile çocukların sonraki yaşlarında işitme engelli olması önlenebilir.
Kulağa kaçan yabancı cisimler ve bu durumda yapılması gerekenler

Kulağa kaçan yabancı cisimler ve bu durumda yapılması gerekenler

Çocuk hastalarda kulak zarında hasar oluşturmamak ve çocukta duygusal travma yaşatmamak adına, tüm dış kulak yolu yabancı cisimleri için mutlaka bir KBB hekimine danışılması önemlidir.
Sinüzit ve Sinüs Cerrahileri

Sinüzit ve Sinüs Cerrahileri

Kronik sinüzitte tedavi için doktorunuz size fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi önerir.
Burun Damlası Bağımlılığı

Burun Damlası Bağımlılığı

Burnu tıkanan kişi daha fazla ilaç kullanıp nefes almaya çalışır ve giderek bu bir bağımlılık haline dönüşür.
Biyopsi nedir ve nasıl yapılır?

Biyopsi nedir ve nasıl yapılır?

Muayeneyle veya radyolojik görüntüleme metodlarıyla saptanan bir kitlenin, iyi huylu - kötü huylu ayrımını yapmak için başvurulan bir tanı yöntemdir.
Burun Estetiği

Burun Estetiği

Günümüzde hem estetik hem fonksiyonel amaçla yapılan burun ameliyatları oldukça yaygınlaşmıştır ve başarıyla sonuçlanmaktadır.
Şu anda bu konuyu okumaktasınız.
Kulak Estetiği Operasyonları

Kulak Estetiği Operasyonları

Kepçe kulağı düzeltmeye yönelik birçok farklı ameliyat tekniği bulunmaktadır.
Dudak Kaldırma Ameliyatı

Dudak Kaldırma Ameliyatı

Dudak kaldırma ameliyatı, dudak dolgularına alternatif, kalıcı bir estetik ameliyattır.
Odyometri

Odyometri

Bireyin işitme fonksiyonlarının ölçüldüğü ve bu sayede işitme ve denge patolojilerinin tanı ve tedavisinde kullanılan testlerin geneline verilen isimdir.