Horlama

Neden Horlarız?

Ağız ve burun arkasındaki pasajlarda hava akışında tıkanma olduğu zaman, uyku esnasında gürültülü sesler çıkartarak nefes alıp veriririz yani horlarız.

Ağız ve burun arkasındaki pasajlardaki tıkanıklığa; dil, küçük dil, damak ve boğazdaki yumuşak dokular neden olur. Bu dokuların solunum sırasında titreşerek birbirine çarpması horlamaya neden olur.

  • Çocuklarda horlama;

Bademcik ve geniz eti problemlerinin işareti olabilir. Kronik horlama şikayeti olan çocukların KBB uzmanı tarafından muayene edilmesi önerilmektedir. Tonsilektomi (yani cerrahi müdahale ile bademciklerin alınması) ya da adenoidektomi (cerrahi müdahale ile geniz etinin alınması) sayesinde tamamen iyileşmektedirler.

Horlamanın nedeni şu faktörler olabilir:

  • Dil ve boğazdaki zayıf kas yapısı:

Kaslar çok gevşek olduğu zaman dil arka tarafa doğru düşerek hava yolunu tıkayabilir ya da boğaz kasları yanlardan hava yoluna doğru çekilebilir. Uyku esnasında kasların biraz gevşemesi normaldir. Ancak alkol ya da uyku ilaçlarının kullanımı bu durumu şiddetlendirerek bir sorun haline getirebilir.

  • Boğaz dokusunun aşırı büyük olması:

Büyük bademcikleri ve geniz eti olan çocuklarda horlama sıklıkla gözlenir. Kilolu insanların boyun bölgeleri fazla gevşek olabilir ve bu durum hava yolunun daralmasına yol açabilir. Bunun dışında kist veya tümör de solunum yollarının daralmasında rol oynayabilir.

  • Uzun yumuşak damak ve / veya küçük dil:

Uzun damak burundan boğaza doğru olan açıklığı daraltabilir. Derin uyku esnasında uzun yumuşak olan damak ya da küçük dil sesli bir kapak gibi hareket eder.

  • Tıkalı burun:

 Eğer burnunuz tıkalıysa, nefes almak için ekstra efor gösterirsiniz. Bu güçlü nefes de boğazdaki yumuşak dokuları hava yolunun içine doğru çeken abartılı bir vakum oluşturur. Böylelikle horlama sorunu ortaya çıkar. Soğuk algınlığı ya da sinüs enfeksiyonları da burun tıkanmasına yol açtığı için bu dönemlerde horlama gözlenebilir.Yani horlama dönemsel olabilir. Ayrıca deviyasyon gibi burun ve nasal septumdaki deformasyonlar da horlamaya yol açabilir.

Horlama Neden Ciddi bir Sorundur?

Sosyal yönden – Horlama, horlayan kişiyi gülünç hale sokabilir; partnerinin uykusuz geceler geçirmesine ve yorgunluk yaşamasına neden olabilir.

Tıbbi yönden –  Horlama sorunu olan kişilerin uyku alışkanlıkları bozulabilir, yorgunluğa yol açabilir. Hatta bu durum uzun vadeli sağlık sorunu olan obstrüktif uyku apnesinin işareti olabilir.

Yazar: Op. Dr. Elad Azizli