Otoskleroz

İç Kulak Kireçlenmesi

İç kulak kireçlenmesi sonucu oluşan işitme problemleri, doğru bir teşhis ve müdahale ile çözülebilmektedir. Hemen Formu Doldurarak İletişime Geçin!


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *
Otoskleroz (İç Kulak Kireçlenmesi)

İşitme, ses dalgalarının kulak zarına ulaşarak zarı titreştirmesi, bu titreşimin orta kulakta bulunan çekiç, örs ve üzengi kemiklerinin hareketi ile iç kulak  sıvılarına aktarılarak, iç kulakta bulunan sinir uçlarında elektrik enerjisine dönüştürülmesi ve işitme siniriyle beyindeki işitme merkezine ulaşması sonucu gerçekleşir. Otoskleroz  üzengi kemikçiğinin iç kulak ile komşu olduğu duvar kısımlarının kireçlenerek, üzengi kemikçiğin hareketlerinin kısıtlanmasına denilir. Hareketsiz kalan kemikçik ses dalgalarını iletemez ve işitme kaybı ortaya çıkar.

İlk zamanlar iç kulak sağlamdır ve yalnızca sesler iletilememektedir. Ancak ilerleyen dönemde kireçlenme iç kulak duvarını da etkileyrek sinirsel tip işitme kaybına da yol açabilmektedir.

Otosklerozun Nedenleri

Otosklerozun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Oluşumunda etkili olduğu düşünülen faktörler arasında ırk, aile öyküsü, cinsiyet, yaş sayılabilir. Beyaz ırkta, kadınlarda ve kadınlarda da özellikle hamilelik sırasında veya sonrasında daha sık görülmektedir. Başlangıç yaşı ortalama 20-25’tir, nadiren puberteden önce veya 50 yaşından sonra ortaya çıkar.

Otoskleroz genellikle çok sessiz başlar, bu nedenle geç fark edilir. Genellikle ergenlik çağında geçirilen bir enfeksiyon sonrasında tek kulakta işitme kaybı ve rahatsız edici uğultular hissedilir. İşitme kaybı gittikçe ağırlaşırken, öbür kulakta da aynı durum ortaya çıkar. Bazı hastalarda kulak çınlaması, baş dönmesi ve denge problemleri de görülebilmektedir.

Otoskleroz Tanısı

Fizik muayene sonucu genellikle normaldir. Bu yüzden işitme testi yapılması gerekmektedir Görüntüleme yöntemlerinde (tomografi, MR vb.) ortaya çıkmaz ancak diğer kulak hastalıklarını elemek için yapılır.

Otoskleroz Tanısı

Otoskleroz başlangıç aşamasındaysa ve klinik olarak kişiyi çok fazla etkilemiyorsa işitme testleriyle takip edilebilir. İşitme kaybının derecesine bağlı olarak ameliyat ya da işitme cihazları tercih edilebilir.

Otoskleroz tedavisi için uygulanan ameliyata stapedektomi ameliyatı denir. Duruma göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Başarı oranı yüksektir. Ameliyattan sonraki ilk hafta gün baş dönmesi görülebilir ancak bu geçici bir durumdur. Bazen bulantı ve kusma da olabilir. Ağrı nadiren olabilir ve olsa da hafif seyreder. Genellikle 7-10 gün içinde günlük yaşama dönülebilir. Ameliyatı takiben yaklaşık 2 ay ağır kaldırma, dalış sporları, uçak seyahati, ıkınma ve öksürme gibi durumlardan kaçınılmalıdır. İyileşmenin tamamlanması 2-3 ayı bulabilir.


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *


Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi arayabilirsiniz