Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kepçesinde doğuştan ya da sonradan oluşmuş şekil bozuklukları arasında en sık görüleni, kulakların normalden daha fazla dışarıda olması hali yani halk arasında kepçe kulak olarak adlandırılan durumdur.

Özellikle çocuklarda ve kadınlarda psikolojik olarak olumsuz etkiler yaratan ve güven kaybına neden olan bu sorun, kepçe kulak estetiği ile kalıcı olarak giderilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı basitçe ifade etmek gerekirse, kulak kepçesini meydana getiren kıkırdak yapısına doğru şekli vermek ve bu şekilde kalmasını sağlamak için yapılan ameliyattır.

Kulak gelişimi genellikle 5-6 yaşlarında tamamlandığından, kulak estetiği için diğer estetik operasyonlardaki gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yoktur. Alt sınır 6 yaş olmak üzere uygulanabilmektedir. Ameliyatın başarı oranı %90lara kadar çıkmaktadır.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ) NASIL YAPILIR?

Otoplastide iple asma, kulak arkasından fark edilemeyecek kadar küçük bir kesiyle girilmesi gibi farklı teknikler bulunmakla birlikte, hasta için en uygun olan tekniğe operasyonu yapacak doktor karar verir.

Kepçe kulak ameliyatı 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anesteziyle, daha büyük yaştaki kişilerde ise lokal anesteziyle uygulanmaktadır.

Kesi yapılan teknikte, kulak arkasından yapılan küçük bir kesiyle içeri girilerek kıkırdak dokusu şekillendirilir. Verilen şeklin bozulmaması için kalıcı ve dayanıklı dikişler koyulur. Operasyon her iki kulak için ortalama 1 saatte tamamlanır. Kulaklara bandaj takılır. Lokal anestezi uygulanmış hastalar 1 saat sonra, genel anestezi uygulananlar 4 saat sonra aynı gün hastaneden taburcu edilir. Operasyondan sonra sadece kesi izi kalır.

İple kepçe kulak estetiğinde ise kesi yapılmaz. Özellikle genel anestezi ve kesi istemeyenler tarafından tercih edilir. Ancak hastanın durumuna göre doktor genel anestezi kararı verebilir. Medikal ipler kulağın üst kıkırdak dokusundan bir iğne yardımıyla yerleştirilip çekilerek istenilen şekil verilir. İğnenin açtığı delikler küçük bantlarla kapatılır. Hastanın kafasına saç bantı takılır. Operasyon ortalama 15 dakikada tamamlan

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ ÖNCESİ

Operasyondan bir hafta önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.

Sürekli kullanılan bir ilaç varsa muayene süresinde mutlaka doktora bildirilmelidir.

Operasyon öncesi ve sonrası bir süre sigara kullanılmaması önerilir.

Operasyon günü makyaj yapılmamalı, oje sürülmemeli, saç jölesi vb. saç kozmetikleri kullanılmamalı, aksesuar takılmamalıdır.

Mensturasyon operasyona engel bir durum değildir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ SONRASI

Kesiyle yapılan ameliyattan sonra hastada başka bir problem yoksa operasyon günü evine dönebilir ancak ameliyatı takip eden gün pansuman için doktoruna gitmelidir. Gerdirmeden dolayı kulaklarda biraz ağrı olsa da ağrı kesici ilaçlarla rahatça ortadan kalkar. Hastanın her iki kulağın üzerine uygulanan baskılı bandajlar 5 gün sonra doktor tarafından açılır yerine tenisçi bantı takılır. Takılacak bant çok gevşek ya da çok sıkı olmamalıdır. Ameliyattan sonraki 3-5 gün kulaklarda hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Operasyondan sonraki iki hafta içinde ödem geçer. Kulağın tam şekline 1-2 ay içine kavuşur. Kesi kulağın arka bölümünden yapıldığı için görünür bir iz kalmaz

İple kepçe kulak estetiğinde kesi olmadığı için sonrasında pansuman ve bandajlama işlemleri yapılmaz, iz kalmaz. Gerdirmeden dolayı operasyondan sonra 1-2 gün boyunca ağrı olabilir. Ağrı kesicilerle bu durum giderilir. Kullanılan ipin sağlamlığından bağımsız olarak, tutturulmuş olduğu yumuşak doku nedeniyle ipte gevşeme olabilmektedir. Bu durumda kolaylıkla revizyon yapılabilir.

Operasyon sonrası normal yaşama hayata dönüş kadınlarda daha hızlı olur. Çünkü kadınlar saç bandını aksesuvar olarak kullanabilir, erkeklerse bu konuda sorun yaşayabilir ve bu nedenle günlük yaşama dönüş biraz daha zaman alabilir. Normal yaşama dönüş ortalama 3-5 gün sürer.

Kulak estetiği eğer yaz ayında yapılmışsa, güneş kremi kullanılması önerilir.

İlgili İçerikler