Kolesteatom

Kolesteatom kaynaklı problemler için doğru teşhis önemlidir. Detaylı bilgi için hemen formu doldurarak iletişime geçin!

 


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *
Kolesteatom Nedir?

Kolesteatom, dış kulak yolu cilt hücrelerinin kulak zarındaki delik ve/veya çökmeler yoluyla orta kulağa geçmesi ve burada giderek katlanan şekilde büyümesidir. Tedavi edilmezse çevre dokulara ve kemiklere zarar verebilir. Ayrıca orta kulakta bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar için uygun ortam oluşturarak sürekli enfeksiyona neden olabilirler.

Ortaya çıkış şekillerine göre edinsel kolesteatom ve konjenital kolesteatom olarak ikiye ayrılırlar. Edinsel olan, kulak zarında delik ve/veya çökmelere bağlı olarak ortaya çıkar. Konjenital kolesteatom ise doğuştandır ve nadiren görülür.

Kolesteatomun Belirtileri

Kolesteatom pis kokulu akıntı ve işitme kaybı dışında başka bir belirtiye yol açmadan yıllarca kalabilirse de daha sonra ilerleyerek ve basınç yaparak çevresindeki dokulara yayılır. Kolesteatomun belirtileri genel olarak şöyle sayılabilir;

  • Hasta kulakta dolgunluk, künt ağrı
  • Şiddetli baş dönmesi, sersemlik hâli
  • Tekrarlayan orta kulak iltihabı
  • Kötü kokulu kulak akıntısı
  • Kulak çınlaması
  • İşitme kaybı
  • Baş ağrısı
  • Nistagmus (gözün istemsiz hareket etmesi)

Kolesteatom tedavi edilmezse yüz kaslarında güçsüzlük, yüz sinirlerinde zayıflık, yüz felci, sağırlık, menejit gelişebilir.

Kolesteatom Tanısı

Kulak muayenesi, ince kesitli kulak tomografisi, kulak manyetik rezonans görüntülemesi, işitme ve denge testleri ile tanı koyularak kolestetomum büyüklüğü, sınırları ve komşu yapıların durumu belirlenir.

Kolesteatom Tedavisi

Kolesteatomda medikal tedavinin etkinliği sınırlıdır, kesin çözüm kolesteatomun cerrahi olarak uzaklaştırılmasıdır. Orta kulaktaki kolesteatom alanları, iltihap artıkları temizlenir. İşitmenin yeniden sağlanması için zar ve kemikçik ameliyatları duruma göre aynı seansta ya da ayrı seans olarak yapılabilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Ciddi enfeksiyon veya komplikasyon varlığında hastanede kalış süresi uzayabilir. Günlük yaşama dönüş genellikle ameliyattan sonraki 1-2 hafta içinde gerçekleşir.

Kolesteatomun tekrarlama riski her zaman vardır. Bu yüzden ameliyat sonrası hastaların durumu yakın takip edilir, hatta bazı hastalarda ömür boyu kulak takibi gerekebilir.


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *


Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi arayabilirsiniz