Larenjit

Gırtlak İltihabı


Larenks (gırtlak), boğazın hemen altında, farenksin (yutak) önünde, ses tellerini barındıran ve besinlerin nefes borusuna kaçmasını engelleyen organdır.

Larenjit (gırtlak iltihaplanması) ses tellerini kaplayan duvarın ya da çeperin iltihaplanması sonucu meydana gelir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, reflü, yoğun sigara ve alkol kullanımı, sesin aşırı ve hor kullanımı, tahriş, alerji, aşırı öksürük, kimyasallar ve anestezi sırasında kullanılan entübasyon tüpünün gırtlak içerisine yerleştirilmesi sonucu oluşabilir.

Akut ve kronik olmak üzere iki tipi vardır.

Akut Larenjit
Akut larenjit enfeksiyöz nedenlerle, en sık olarak da virüsler (özellikle Influenza, Parainfluenza, Rhinovirusler) sebebiyle ortaya çıkar. Genellikle ani başlangıçlı olup 1 hafta içerisinde iyileşir. En büyük belirtisi ses kısıklığıdır. Enfeksiyona bağlı ödem ses kısıklığının en büyük nedenidir. Çoğu durumda seste çatallanma ve tama yakın kısılma görülür. Öksürük, boğaz ağrısı ve boğazda kuruluk hissi eşlik edebilir. Küçük çocuklarda belirtiler biraz daha ağır seyredebilir ve nefes darlığı ortaya çıkabilir. Bakterilere bağlı larenjitte belirtiler daha şiddetlidir. Eğer gırtlak ve bronşlar birlikte tutulursa Krup denilen hastalık ortaya çıkar, tedavi edilmezse büyük sorunlara yol açabilir.

Akut larenjit tedavisinde ses istirahati yapılmalı, bol sıvı alınmalı ve buhar solunmalıdır. Alkol, sigara, dumanlı ortamlar ve kirli hava gibi tetikleyicilerden kaçınılmalıdır. Viral nedenlere bağlı oluşan larenjitte antibiyotikler etkili olmaz ancak bakteriyel kaynaklılarda antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kronik Larenjit
Kronik larenjitin nedenleri arasında uzun dönem sigara içmek, gastroözofageal reflü, bronşit, alerjiler, pnömoni, kimyasallar, grip sayılabilir. Belirtiler 2 haftadan uzun süre devam eder. Bu gibi durumlarda altta yatan başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. En sık görülen belirtiler arasında ses kısıklığı, ses kaybı, boğazda tahriş ve kuru öksürük sayılabilir. Ayrıca ateş, boyun lenf bezlerinde şişme ve yutma zorluğu görülebilir. Eğer hastalık mesleki sebeplerden kaynaklanıyorsa (öğretmen, şarkıcı) ses terapisti ile çalışmak fayda sağlayabilir.
4 haftadan uzun süren ses kısıklığı gırtlak kanseri işareti olabileceğinden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Larenjiti Olan Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

Larenjiti olan hastalar bazı noktalara dikkat ederek durumun hafifletilmesine yardımcı olabilirler.

  • Nezle, grip ya da soğuk algınlığı olan kişilerden uzak durulmalıdır,
  • Bol sıvı tüketilmelidir,
  • İstirahat edilmelidir,
  • Düzenli beslenilmelidir,
  • Mentollü, okaliptuslu veya papatyalı buhar gırtlağa uygulanmalıdır,
  • Ilık bitki çayı içilmelidir (Kuşburnu, böğürtlen, turunçgiller çayı gibi asitli çaylar, reflüyü arttıracağı için bu dönemde tüketilmemelidir),
  • Mide asidini arttıran yiyecekler (acı, ekşi, baharatlı, yağlı gıdalar) ve asitli içecekler (kola, gazoz, sigara, portakal suyu, kahve, çay, alkol vb.) tüketilmemelidir.
  • Yatmadan en az 2 saat öncesinde su dışında başka bir yiyecek-içecek tüketilmemelidir.
  • Öksürük giderilmelidir.
Uzmana Sor

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *

Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.