Çocuklarda uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda uyku apnesi, özellikle uyku sırasında solunumun ara ara tıkanıp nefes almanın kesilmesi, yaklaşık 8-10 saniyelik veya daha fazla bir süre itibariyle nefes alamadığı bir dönem olması ve sonrasında vücudun kendini tekrar silkeleyerek nefes almaya başladığı dönemler olarak tarifleyebiliriz. Uyku apnesi, çocuklarda önemli bir hastalıktır. Çünkü tedavi edilmediği takdirde solunum ve dolaşım sistemini yakından etkileyebilecek problemler oluşturabilir.

Tedavi olarak, solunum sıkıntısı oluşturan problemlerin ortaya koyulması ilk basamaktır. Bizim tecrübelerimizin gösterdiği netice şudur ki çocuklarda uyku apnesine neden olan en büyük problem, geniz eti ve bademciklerin gereğinden daha fazla büyük olmasıdır. Normalde hepimiz için savunma elemanı olan geniz eti ve bademcik organları, gereğinden fazla büyüdüğünde hem savunma görevini yeterince yerine getiremez hem de vücudumuzun olmazsa olmaz olan oksijen ihtiyacının karşılanmasını ciddi şekilde etkiler. Bu tür durumlarda kendi tedavi yöntemimiz özellikle geniz etini endoskopik olarak kanama olmadan, tekrar etme olmadan tamamen almak, bademcikleri ise yine vücuda faydasının devam ettireceği şekilde çalışmalarına devam ettirip ancak boyutlarını küçülterek hastalık yapıcı etkisini azaltmak ve oksijenin geçtiği yerleri kapatmasını azaltmak şeklinde bir tedavi yöntemiyle çocuklarda uyku apnesine sebep olan bu durum, tamamen ortadan kaldırılabilir.

Bir diğer rastladığımız neden alerjik rinitlerdir. Özellikle burun içi etlerin büyümesi, çocuklarda uyku apnesini tetikler. Genelde çocuklarda geniz eti ve bademciklere müdahale ederken mutlaka burun etlerini de endoskopla değerlendiriyoruz. Gerekli durumlarda onlara da küçük radyofrekans müdahaleleri yaparak solunumun daha fazla açılmasını sağlamaktayız. Bu şekildeki uygulamalar ile çocuklarda uyku apnesi tamamen ortadan kaldırılabilir. Daha sessiz sedasız, kaliteli bir uyku ve büyüme-gelişmenin etkilenmediği daha rahat bir çocukluk dönemi geçirmiş olurlar.

  • Konu Başlığı: Horlama & Uyku Apnesi

İlgili Videolar