#bizimlegüvendesiniz
Siz ve sevdiklerinizin sağlığı için...

Endolaringeal Mikrocerrahi (MLS)

Endolaringeal Mikrocerrahi (MİKROLARENGOCERRAHİ – MLS)

Endolaringeal mikrocerrahi ya da mikrolarengocerrahi (MLS) cerrahi ses tellerinde oluşan nodül, kist, polip gibi oluşumların çıkarılması için ya da larenks, farenks gibi yapıların tanı amaçlı incelemeleri için laringoskop ile yapılan işleme denir (Laringoskopi). Mikroskopik ses teli ameliyatı olarak da adlandırılır.

Endolaringeal Mikrocerrahi (MLS) Nasıl Yapılır?

Endolaringeal mikrocerrahi ağız içinden yapılır. Genel anestezi uygulanır. Ortalama süresi 1 saattir.

Laringoskopi ağız içinden gırtlağa uzanan uzun metal boruyla görüntüleme sağlandıktan sonra cerrahi mikroskop yardımıyla gerçekleştirilir. Eğer oluşumlar çok büyükse ya da ses tellerinin ikisinde birden bulunuyorsa operasyon birkaç seansta yapılabilir.

MLS yapıldıktan sonra sesin hatalı kullanımı gibi hastalığa neden olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır diğer türlü nüks görülebilir.

Endolaringeal Mikrocerrahi (MLS) Sonrası

Endolaringeal mikrocerrahi (MLS) sonrasında genelde hastanede yatmak gerekmez, hastanın 3-4 saat gözlem altında tutulması yeterli olur. Ender olarak bir gece yatış gerekebilir. İşlemden sonra dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Ses bir hafta boyunca dinlendirilmelidir.
  • Sigara ve alkol ürünleri tüketilmemelidir.
  • Havası kirli, dumanlı, tozlu alanlardan uzak durulmalıdır.
  • Boğaz zorlanmamalıdır.
  • Reflü mevcutsa tedavi edilmelidir.

Endolaringeal Mikrocerrahinin (MLS) Komplikasyonları

Endolaringeal mikrocerrahi (MLS) sırasında metal borunun yerleştirilmesi kısa boyunlu, yüksek gırtlaklı kişilerde zor olabilir ve bu diş, dil veya boğazda zedelenmeye yol açabilir. Müdahale edilen oluşum çok derinde bulunuyorsa ya da çok büyükse operasyon sonrası ses kalitesinde değişiklik görülebilir.

İlgili İçerikler