RF Ablasyon

Radyofrekans Ablasyon Tedavisi

Ameliyatsız guatr tedavisidir. Doğru teşhis bu noktada önem taşır. Detaylı bilgi için hemen formu doldurarak iletişime geçin!

 


 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *
RF Ablasyon Tedavisi

RF ablasyon tedavisi ameliyatsız guatr tedavisi olarak da adlandırılır. İyi huylu nodüllerde uygulanır, kötü huylu nodüllerde tedavi cerrahidir.

Özellikle bağımsız olarak tiroid hormunu salgılayan (otonom nodül), boğaz/boyun ağrısı, yutma güçlüğü, nefes darlığı, yabancı cisim hissi (huzursuzluk), öksürük gibi şikayetlere neden olan, estetik rahatsızlık veren nodüllerde ve nodülde boyut artışı durumlarında uygulanır.

RF Ablasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

RF ablasyonda tedavisinde amaç; nodül içerisine radyofrekans dalgaları göndererek nodülün yok olmasını sağlamaktır. Tüm girişimsel radyoloji tedavilerinde olduğu gibi bu tedavi işlemi de bilgisayarlı tomografi, MR, ultrasonografi gibi bir görüntüleme eşliğinde gerçekleştirilir.
Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Gerekirse ek olarak hastaya sedasyon uygulanabilir. Bu nedenle işlemde ağrı duyulmaz veya çok az hissedilir.

Operasyon sırasında, görüntüleme eşliğinde kitle içine bir iğne yerleştirilir. Elektrot olarak adlandırılan ince iğneyle nodüle enerji uygulanarak tümörün ısı etkisiyle yok olması sağlanır. Tahrip edilen doku genellikle 60-100 C dereceye kadar ısıtılmaktadır. Dokunun istenilen sıcaklığa kadar yükselmesi monitörden takip edilir.

Operasyon nodül boyut ve sayısına bağlı olarak ortalama 10-30 dakika sürer. Yanan nodül zaman içinde vücudun bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılır. Bir yıl içinde yaklaşık % 90 oranında küçülür.
RF Ablasyon iğnesinin yerleştirildiği dokuda bu ısıya ulaşma süresi yaklaşık 5-6 dakika sürmektedir. Yeterli ısıya ulaşıldığı zaman işlem sonlandırılır.

Tedavi işlemi görüntüleme eşliğinde yapıldığı için yanlış dokunun tahrip edilmesi ihtimali veya istenmeyen bir bölgenin tahrip edilmesi durumu neredeyse hiç görülmez. Radyofrekans tedavisi, ileride gerekirse  bir cerrahi operasyonun yapılmasına engel değildir.

Tedavi sonrasında hastanede kalmalarını gerektiren başka bir neden yoksa hastalar aynı gün taburcu edilebilirler. Lokal anestezi etkisi geçtikten sonra hafif ağrılar olabilse de, basit ağrı kesicilerle giderilebilmektedir.

RF Ablasyon Tedavisinin Avantajları 

RF ablasyon tedavisinin birçok avantajı bulunmaktadır:

  • Ameliyat olamayan hastalarda tedavi şansı yaratır.
  • Lokal anesteziyle işlem gerçekleştirilebilmekte, genel anezteziye ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Başarı şansı yüksektir.
  • Hastanede kalmayı gerektirmez ya da çok kısa süreli bir kalış gerçekleşir.

 

 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *


Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi arayabilirsiniz