Ses Terapisi ve Analizi


Ses Analizi

Ses hastalıklarının tanısı için bilgisayar ortamında gerçekleştirilen ses analizi ile daha güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar elde edilmektedir. Seste bir patoloji olup olmadığı, varsa ne kadar hasar verdiği bu analiz ile anlaşılabilmektedir. Yine ses ameliyatları öncesi ve sonrasının nesnel ve net bir şekilde değerlendirilmesinde bu yöntem kullanılmaktadır. Ses laboratuvarında, hastanın sabit frekans ve şiddette verdiği ses bilgisayara kaydedilerek analiz gerçekleştirilir.

Ses Terapisi

Ses terapisi ses tellerinin fonksiyonel ve yapısal hastalıklarının tedavisinde uygulanan, temelde ses tellerinin yanlış çalışma davranışını tedavi eden vokal (şan) ve fiziki egzersizlerin birlikteliğidir. Ses terapisindeki amaç hastanın elde edebileceği en iyi sesi sağlamak ve hastalık nedeniyle oluşan ses bozukluğunu tedavi etmektir.

Ses terapisi uygulanırken amaç hastadan hastaya değişmektedir. Bazen bir profesyonel ses sanatçısının ses aralığı problemlerini tedavi etmekken, bazen geçirdiği bir ses teli cerrahisi veya geçirdiği bir ses teli felci nedeniyle hemen hemen çıkmayan bir sesin tekrar onarılmasını sağlamaktır.

Ses terapisi ses telindeki problemin durumuna bağlı olarak yaklaşık 6-8 hafta süre ile haftada 1-2 seans şeklinde yapılmaktadır. Bazı hastalıklarda ise (mutasyonel falsetto, konversiyonel afoni, konversiyonel disfoni) terapi tek seansda yeterli olmaktadır. Terapi seansı yaklaşık 40-45 dakika sürmekte, bu süre boyunca terapistiniz size uygun egzersizleri piyano eşliğinde yaptırmaktadır. Bazı terapi tekniklerinde hastaya evde uygulaması gereken egzersizler verilmektedir. Ses terapisinden önce terapistiniz size doğru postür (duruş) ve karın solunum (diyafragm)  egzersizlerini öğretecektir. Terapi aldığınız süre boyunca terapistiniz sizi terapiye yönlendiren Kulak Burun Boğaz uzmanı ile iletişim halinde olup, aralıklı muayeneleriniz yapılmakta ve terapiden ne kadar fayda sağladığınız kontrol edilmektedir.

Ses Terapisi ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar

  • Ses teli nodülleri,
  • Kas gerilim disfonileri (hastanın farkında olmadan sesini kaba, sert veya güçsüz kullanması veya sesinin tamamen çıkmaması),
  • Ses teli felci sonrası gelişen ses kısıklıkları,
  • Sulkus vokalis (doğuştan ses tellerinde incelme ve çiziklerin olması),
  • Püberfoni: Mutasyonel falsetto (erkeklerde buluğ yaşından sonra ince sesin devam etmesi),
  • Ses teli ameliyatlarından sonra sesin hızlı rehabilitasyonu.

Ses Teli Nodülleri

Öğretmen ve şarkıcı nodülleri olarak bilinen bu hastalıkta her iki ses telinin ortasında karşılıklı adeta bir nasır dokusu oluşur ve bunun nedeni sesin yanlış kullanılmasıdır. Ses terapisi ile bu hastalık büyük oranda tamamen gerilemektedir. İyileşmeyen vakalarda cerrahi teknikle nodüllerin çıkarılması gerekir. Ses teli nodüllerinin tekrarlamaması için ameliyat sonrası terapi sürecinin devam etmesi gerekmektedir.

Kas Gerilim Disfonileri

Hastanın ses tellerini yanlış kullanımına bağlı (sert kapanmalar, hatalı kapanmalar, ses tellerinde problem olmamasına rağmen sesin çıkmaması veya hatalı çıkması, erkeklerde ergenlik çağında yaşanan sesin yaşa uygun olmayan ince çıkması durumu) gelişen ses hastalıkları ses terapisi ile büyük çoğunlukta tamamen iyileşmektedir.

Ses Teli Felçleri

Geçirilmiş inme, beyin kanaması, boyun ve göğüs bölgesine uygulanan cerrahiler sonrasında gelişen ses teli felçlerinde ortaya çıkan ses kısıklığı ses terapisi ile etkin bir şekilde düzeltilmektedir.

Sulkus Vokalis ve Ses Telindeki Skatris Dokusu

Ses tellerinde doğuştan ve ya sonradan gelişen sert, konuşma sırasında dalgalanma hareketinin olmadığı çukur ve incelme alanlarının olması durumudur. Tedavisi zor olan bu hastalıklarda ses terapisi sesin daha anlaşılır, daha kabuledilebilir bir duruma getirilmesini sağlar.

Ses Telleri Cerrahisi Sonrasında Hızlı Rehabilitasyon

Geçirilmiş bir ses teli cerrahisi sonrasında ses teli mukozal hareketlerinin sağlıklı ve hızlı rehabilitasyonu için ses terapisi etkili bir teknikdir.

 

Uzman Doktorla İletişime Geç

Adınız & Soyadınız: *

E-mail:

Tel: *

Sorunuz: *


Medient © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.

Bizi arayabilirsiniz