Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisi için önce vertigo nedenini doğru teşhis edip, bu teşhise göre uygun bir vertigo tedavi planı uygulamak önemlidir.

Örneğin denge kanallarıyla ilgili bir vertigo ise ya da halk dilinde kristal kayması veya çıkması olarak tabir edilen bir “Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo” hastalığı söz konusuysa başımızı öne doğru eğdiğimizde, yattığımız veya kalktığımızda çok şiddetli baş dönmeleri olur. Bu tip vertigonun tedavisi bir takım “manevralar” (Epley) ile yapılmaktadır. Bu hastalara doğru vertigo tanısını koyduktan sonra, hastaya yapılacak doğru manevralarla baş dönmesi tedavi edilebilir.

Eğer baş dönmesi bir damar tıkanıklığına ya da kan dolaşımına bağlı olarak ortaya çıkmışsa, bu tip baş dönmesi tedavisinde ilaçlar ile tedavi yöntemi uygulanabilir.

Eğer iç kulakla ilgili bir rahatsızlığa bağlı olarak vertigo ortaya çıkmışsa; bu sefer hastanın hem yaşam tarzını düzenlemesi gerekebileceği gibi, baş dönmesini baskılayıcı, dolaşımı arttırıcı ve denge sinirlerinin hassasiyetini azaltıcı ilaçlar ile vertigo tedavi edilebilir.

Beyin sapı veya beyincikte bir kanamaya bağlı olarak vertigo ortaya çıkmışsa; öncelikli olarak teşekküllü bir sağlık kurumunda kanamanın tedavisi yapılmalıdır. Eğer tümör mevcutsa, tanı konduktan sonra tedavinin cerrahi veya diğer tedavi yöntemlerinin uygulanması sonrasında baş dönmesinin yani vertigonun tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Yazar: Op. Dr. Fuat Güder